Będą zmiany w rachunkach za prąd. Resort pokazał projekt ustawy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy o deregulacji w energetyce. Rachunki za prąd mają być bardziej przejrzyste, a tym samym bardziej zrozumiałe dla przeciętnych Kowalskich.

Publikacja: 11.05.2025 14:07

Będą zmiany w rachunkach za prąd. Resort pokazał projekt ustawy

Foto: Adobe Stock

mat

W piątek projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu dokonania deregulacji w zakresie energetyki został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Zaproponowane w nim zmiany to efekt pracy powołanego w marcu Rządowego Zespołu ds. Deregulacji.

Klient dostanie najważniejsze informacje na pierwszej stronie rachunku

Jedna z głównych zmian dla konsumentów dotyczy rachunków za prąd. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, „odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych napotykają spore trudności ze zrozumieniem poszczególnych pozycji na rachunku za energię elektryczną. W szczególności dotyczy to osób w podeszłym wieku”. W związku z tym proponuje się nałożenie na sprzedawców prądu obowiązku odpowiedniego podsumowania rachunku, na którym widoczne mają być tylko najważniejsze składniki kosztowe, na podstawie których w czytelny sposób każdy odbiorca energii elektrycznej będzie wiedział, ile wynosi koszt obrotu energią elektryczną, koszt jej dystrybucji oraz łączna kwota do zapłaty.

Zgodnie z projektem proponuje się „ujednolicenie podsumowań najważniejszych informacji na fakturze, znajdujących się na pierwszych stronach tych rachunków, tak aby odbiorca końcowy otrzymując rachunek, już na pierwszej stronie tego podsumowania mógł zobaczyć, jaka jest łączna kwota na rachunku, ile wynosi opłata za część obrotową, a ile opłata za część dystrybucyjną rachunku". Jak podkreślono, te trzy informacje są kluczowe z punktu widzenia płatnika, dlatego istotne jest przedstawienie tych informacji w pierwszej kolejności. Jak dodano, czytelne wyodrębnienie kwoty obrotu energią elektryczną, pozwoli klientowi dokonać właściwej decyzji odnośnie ewentualnej zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, gdyż wybór odpowiedniego sprzedawcy energii elektrycznej wpływa tylko na wysokość opłaty za część obrotową rachunku.

Czytaj więcej

Prezydent zdecydował ws. cen prądu dla Polaków

Zmiana podstawowej formy wymiany korespondencji

Druga istotna zmiana dotyczy zmiany podstawowej formy korespondencji z firmami energetycznymi na elektroniczną. Ma ona znacząco usprawnić i skrócić cały proces. Jak jednocześnie podkreślono, „wprowadzone regulacje będą obligowały przedsiębiorstwa energetyczne do skutecznego poinformowania swoich klientów o zmianie sposobu komunikacji oraz do uzyskania od nich jasnej zgody na przejście na taką formę korespondencji". Autorzy nowelizacji wskazują, że „taki przepis zabezpieczy obie strony i zapewni bezpieczeństwo rozliczeń, w szczególności zabezpieczone zostaną interesy osób wykluczonych cyfrowo, starszych i niebędących biegłych w obsłudze elektronicznych dokumentów, poprzez zagwarantowanie im możliwości pozostania przy tradycyjnej (papierowej) formie komunikacji".

W piątek projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu dokonania deregulacji w zakresie energetyki został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Zaproponowane w nim zmiany to efekt pracy powołanego w marcu Rządowego Zespołu ds. Deregulacji.

Klient dostanie najważniejsze informacje na pierwszej stronie rachunku

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem