Rzecznik wypowiadał się na temat pytania Sądu Okręgowego Warszawa-Praga czy orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE o wykładni prawa Unii stanowi podstawę wznowienia postępowania cywilnego zakończonego prawomocnym orzeczeniem, jeżeli przepis prawa krajowego, jak art. 4011 polskiego Kpc dopuszcza wznowienie postępowania w przypadku wydania prawomocnego orzeczenia na podstawie przepisu, który został uznany wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego za niezgodny z konstytucją lub aktem prawnym wyższego rzędu?
Czytaj więcej
Sąd Najwyższy ma rozwiązać narastający problem zgłaszania w sprawach o rozliczenie umów frankowych różnych roszczeń dotyczących tego samego.
Po drugie czy zasada wykładni prawa krajowego zgodnie z prawem Unii wymaga dokonania rozszerzającej interpretacji tego przepisu prawa krajowego w taki sposób, aby objąć określoną w nim podstawą wznowienia postępowania prawomocny wyrok zaoczny, w którym sąd zaniechał zbadania umowy łączącej konsumenta z pożyczkodawcą pod kątem nieuczciwych warunków umownych, ograniczając się jedynie do zbadania formalnej ważności weksla?
Kwestia ta wynikła w sprawie FY, konsumentki, która zaciągnęła w Profi Credit Polska pożyczkę 4000 zł, na 48 rat, której spłatę zabezpieczyła wekslem. Na podstawie tego weksla Sąd Rejonowy zasądził od FY 8.1 tys. zł z odsetkami umownymi, bez wezwania jej do przedłożenia umowy pożyczki, czyli badania ewentualnej abuzywności umowy. Kobieta nie zaskarżyła tego orzeczenia a później dopiero wystąpiła o wznowienie postępowanie, które jest trybem nadzwyczajnym i dość sformalizowanym.
W sprawie istotny pogląd przedstawił Rzecznik Finansowy, w którego ocenie, kiedy sąd wydał wyrok zaoczny, którego konsument nie zaskarżył, podstawę wznowienia postępowania, ze względu na niedopełnienie przez sąd obowiązku badania z urzędu klauzul abuzywnych w postępowaniu w sprawach konsumenckich, winien stanowić art. 4011 k.p.c., który dopuszcza je w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uchyla za przepis będący podstawa wydania wyroku. Rola TK jest bowiem w tych kwestiach podobna do roli TSUE - twierdził RF.