Podczas czwartkowej konferencji wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zdementował pojawiające się w mediach informacje, że po raz pierwszy w historii zostaną wprowadzone limity gotówki dla konsumentów i przedsiębiorców.

W transakcjach między konsumentem a przedsiębiorcą nie zostanie wprowadzony limit dla transakcji gotówkowych – zapewnia ministerstwo. Z kolei w transakcjach między przedsiębiorcami limit zostanie utrzymany na poziomie 15 tys. zł. Wiceminister zapowiada, że zgodnie z jego inicjatywą takie rozwiązania będą obowiązywały również w 2024 r.

Czytaj więcej

Od stycznia 2023 roku jednak nie będzie limitu w płatnościach gotówką

Ustawowy obowiązek nakładany na konsumenta dokonywania transakcji powyżej 20 tys. zł wyłącznie w formie bezgotówkowej oraz zmniejszenie limitów dla przedsiębiorców byłby ukłonem w stronę sektora bankowego i firm pośredniczących w transakcjach bezgotówkowych. Rozwiązanie to często wymuszałoby jednak na stronach transakcji założenie i posiadanie rachunku bankowego, co w konsekwencji oznaczałoby ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem rachunku – tłumaczy MS.

– Obrót gotówkowy to dobre rozwiązanie zwłaszcza na trudne czasy, jak wojna w Ukrainie i klęski żywiołowe. Dostęp do gotówki zapewnia bezpieczeństwo obywatelom, którzy mogą kupić towary, zapłacić za usługi bez konieczności zakładania konta czy korzystania z karty płatniczej (wielu z nich zresztą ich nie ma), ale też zachowania anonimowości – zachwalał podczas konferencji prasowej posługiwanie się gotówką, zwłaszcza polską złotówką, minister Warchoł.