Szampony przeciwłupieżowe od 1 marca znikną z półek

Od 1 marca drogerie i apteki nie będą mogły oferować klientom kosmetyków zawierających lilial i pirytionian cynku. Pierwszy to składnik wielu kompozycji zapachowych, drugi jest stosowany jako środek przeciwłupieżowy w produktach do pielęgnacji włosów.

Publikacja: 23.02.2022 13:21

Szampony przeciwłupieżowe od 1 marca znikną z półek

Foto: Adobe Stock

dgk

Lilial (Butylphenyl Methylpropional) to syntetyczny aldehyd o zapachu białych kwiatów. Jest używany w m.in. kremach i mydłach. Pirytionianu cynku (Zinc Pyrithione) osłabia wzrost szkodliwych bakterii i grzybów. W produktach kosmetycznych używany jest jako aktywny składnik przeciwłupieżowy, który nie tylko likwiduje łupież, ale także zapobiega jego ponownemu powstawaniu. Występuje też w niektórych preparatach na wypadanie włosów.

Obie substancje zostały zidentyfikowane jako substancje mające negatywny wpływ na rozrodczość i uznane za szkodliwe (Rozporządzenia Komisji (UE) 2021/1902 z  29 października 2021 r. zmieniającego załączniki II, III i V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych). Od 1 marca 2022 wszystkie produkty zawierające te substancje nie mogą być wprowadzane do obrotu ani udostępniane konsumentom jako bezpłatne próbki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama