Lilial (Butylphenyl Methylpropional) to syntetyczny aldehyd o zapachu białych kwiatów. Jest używany w m.in. kremach i mydłach. Pirytionianu cynku (Zinc Pyrithione) osłabia wzrost szkodliwych bakterii i grzybów. W produktach kosmetycznych używany jest jako aktywny składnik przeciwłupieżowy, który nie tylko likwiduje łupież, ale także zapobiega jego ponownemu powstawaniu. Występuje też w niektórych preparatach na wypadanie włosów.

Obie substancje zostały zidentyfikowane jako substancje mające negatywny wpływ na rozrodczość i uznane za szkodliwe (Rozporządzenia Komisji (UE) 2021/1902 z  29 października 2021 r. zmieniającego załączniki II, III i V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych). Od 1 marca 2022 wszystkie produkty zawierające te substancje nie mogą być wprowadzane do obrotu ani udostępniane konsumentom jako bezpłatne próbki.

Jak informuje portal Mgr.farm, zakaz jest bezwzględny – produkty wprowadzone do obrotu przed 1 marca, muszą zostać sprzedane lub wycofane ze sprzedaży do 28 lutego 2022 r.

Portal informuje, że z powodu zakazu stosowania Lilialu informację o wycofaniu Kremu Rokitnikowego i Kremu Nagietkowego, przekazała już firma Ziołolek, producent tych kosmetyków.

Pirytionian cynku można znaleźć w bardzo popularnych preparatach przeciwłupieżowych. Mgr.farm wymienia te, które oferowane są w aptekach:

Novoxidyl®, szampon na wypadanie włosów

Healing Shampon, szampon przeciwłupieżowy (tzw. szampon z kotkiem)

Healing Herbal, ziołowy szampon przeciwłupieżowy

Zoxiderm 150, emulsja do skóry gładkiej i owłosionej,

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Zoxiderm, emulsja przeciwłupieżowa

Bioxsine DermaGen Aqua Thermal, szampon przeciwłupieżowy

Squaderm, dermatologiczny szampon przeciwłupieżowy

Sulphur Zdrój, mineralny szampon zdrojowy

Dermedic Capilarte, szampon

Garnier Fructis, szampon wzmacniający, przeciwłupieżowy

Freederm Zinc, szampon

Czytaj więcej

Sąd: Handel naparami wymaga nadzoru farmaceutycznego

Na liście opublikowanej przez portal mgr.farm był także szampon Head & Shoulders Classic Clean,  ale usunęliśmy go z niej po otrzymaniu i potwierdzeniu informacji z biura prasowego producenta tego szamponu, firmy Procter & Gamble, że wśród kosmetyków oferowanych przez tę firmę od trzech lat nie ma produktów, które zawierają  lilial lub pirytionian cynku.