Statut przedszkola powinien też dokładnie określać, kiedy i w jakiej wysokości możliwa jest podwyżka opłat i jak ją ogłosić. Trzeba też pozwolić rodzicom na rezygnację z powodu wyższych opłat. Tak wynika z decyzji lubelskiej delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie jednego z prywatnych przedszkoli w Białymstoku.
Przedszkole zastrzegało w statucie, że to jego dyrektor decyduje o przyjęciu lub skreśleniu dziecka w trakcie roku szkolnego (po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną). Jednym z powodów skreślenia mógł być fakt, że rodzice nie zapłacili za pobyt dziecka do 30. dnia miesiąca. Ponadto zastrzegano, że czesne może nagle wzrosnąć – jego wysokość też ustalał dyrektor. Powód nagłych podwyżek to wzrost wynagrodzeń nauczycieli lub większe wydatki administracyjno-gospodarcze.
UOKiK uznał, że przedszkole stosuje praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, czym narusza art. 24 ust. 1 – 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0F93028887F5A725D66B51D181EDF5AF?id=185138]ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 ze zm.)[/link]. Urzędnicy powołali się na klauzule umieszczone na prowadzonej przez UOKiK czarnej liście postanowień zakwestionowanych prawomocnie w postępowaniach sądowych. Figurowały tam już zapisy, że nieusprawiedliwione zaleganie z opłatami spowoduje skreślenie z listy. Dotyczą one co prawda studentów, ale ich charakter wskazywał, że mogły znaleźć zastosowanie w umowach edukacyjnych także w przedszkolach i szkołach. Również zapisy o dowolnych podwyżkach opłat znajdują się już w rejestrze UOKiK.
[b]Urzędnicy szczególnie napiętnowali możliwość natychmiastowego skreślenia dziecka z przedszkola.[/b] Tymczasem przedszkole powinno w razie zalegania przez rodziców z płatnościami najpierw wezwać ich do zapłaty i wyznaczyć w tym celu dodatkowy termin. Tak wynika z art. 491 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7D95EE659C92B73FB75638DBBACFB47A?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Przewiduje on, że jeśli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, to druga może jej wyznaczyć odpowiedni dodatkowy termin do jej wykonania. Jednocześnie można zagrozić, że w razie bezskutecznego upływu tego wyznaczonego terminu odstąpi się od umowy, czyli skreśli dziecko z listy przedszkolaków. [b]W razie podwyżek czesnego – do czego przedszkole co do zasady ma prawo – rodzice powinni mieć możliwość odstąpienia od umowy. [/b]Po interwencji urzędników przedszkole wycofało się z kontrowersyjnych zapisów.