Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net), działająca we wszystkich 27 krajach UE oraz Norwegii i Islandii, podsumowała swoją działalność w ubiegłym roku.
ECC-Net pomogła w 2011 r. prawie 60 000 konsumentów. Najwięcej spraw (32 proc.) dotyczyło usług transportowych, z czego większość miała związek z podróżami samolotem, np. zgubiony lub zniszczony bagaż, odwołany lub opóźniony lot. Ponad 20 proc. zgłoszeń dotyczyło zakupu towarów oraz usług związanych z kulturą i rekreacją, np. wysyłka uszkodzonej płyty z grą, brak dostawy zamówionych zabawek. Prawie 12 proc. zgłoszonych skarg dotyczyło zakwaterowania w hotelach i apartamentach, np. zaniżony standard. W tej kategorii znalazły się też skargi konsumentów na problemy związane z umowami timeshare (długoterminowy wynajem wakacyjny), np. trudności z wycofaniem się z pochopnie zawartych umów.
2268 zgłoszeń wpłynęło do polskiego centrum
Nieco ponad 11 proc. spraw to skargi o zróżnicowanej tematyce, np. usługi finansowe, ubezpieczenia, zakup biżuterii. Sprawy dotyczące zakupu mebli i wyposażenia domu (np. wadliwość produktów, nieprawidłowo wykonane usługi montażowe) to niewiele ponad 7 proc. zgłoszeń. Zaledwie 4 proc. skarg dotyczyło zakupów odzieży i obuwia w innych krajach UE.
Do polskiego centrum wpłynęło 2268 zgłoszeń, czyli więcej niż średnia przypadająca na jeden kraj. Widoczny jest stały wzrost liczby zgłoszeń. W 2009 r. po pomoc zgłosiło się 1865 konsumentów, a w 2010 r. było 1971 spraw. Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce działa od 2005 r. Konsument może złożyć wniosek o informację lub wnieść skargę na przedsiębiorcę z innego kraju Unii. Sprawę można zgłosić drogą elektroniczną (poprzez e-mail lub formularz online dostępny na stronie Centrum), listownie lub poprzez infolinię. Średni czas rozpatrywania skargi to od jednego do trzech miesięcy. Centra starają się rozwiązywać spory polubownie, jeśli to się nie uda, konsument otrzymuje poradę, jak dochodzić swoich roszczeń.