Pasażerowie szybciej odstąpią od umowy i zażądają zwrotu pieniędzy za bilet

Pasażer dostanie zwrot wpłaty w ciągu siedmiu dni od dnia odstąpienia od umowy.

Publikacja: 24.06.2013 09:10

Za projektem nowelizacji niektórych ustaw dotyczących praw podróżujących drogą morską i drogą wodną śródlądową głosowało na piątkowym posiedzeniu 192 posłów.

To dobra informacja przed zbliżającym się dużymi krokami sezonem turystycznym. Nowe przepisy bowiem mają lepiej chronić pasażerów. Przewidują też kary pieniężne dla przewoźników za niewywiązanie się z umowy.

Dzięki nowelizacji pasażerowie szybciej będą mogli odstąpić od umowy i zażądać od przewoźnika zwrotu pieniędzy za bilet.

Z kolei jeżeli reklamacja rejsu morskiego nie zostanie uwzględniona przez przewoźnika, to skargę na niego rozpatrzy dyrektor urzędu morskiego, którego wskaże minister gospodarki. Ustawa określa także, że reklamacje pasażerów powinien rozpatrywać w pierwszej kolejności przewoźnik bądź operator rejsu.

Reklamacje powinien najpierw rozpatrywać przewoźnik lub operator rejsu

Do rozpatrzenia skarg dotyczących podróży statkami po rzekach czy po jeziorach właściwy będzie z kolei wskazany przez ministra transportu dyrektor żeglugi śródlądowej.

Ponadto przewoźnicy, a także operatorzy narażą się na kary za nierespektowanie praw pasażerów. Sankcje mogą także grozić firmom turystycznym, które m.in. organizują rejsy statkami i naruszą przy tym prawa konsumentów. Tak może być, gdy odmówią dokonania rezerwacji z powodu niepełnosprawności turysty. Takimi sprawami i karaniem firm zajmie się marszałek województwa.

Obecne przepisy są mniej korzystne dla podróżnych i turystów. Prawo odstąpienia od umowy uzyskują oni dopiero wówczas, gdy statek pasażerski spóźni się trzy dni, a inny statek siedem dni.

etap legislacyjny trafi do Senatu

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem