Test rynkowy, to konsultacje, których celem jest uzyskanie opinii od uczestników rynku przed wydaniem przez europejskie urzędy antymonopolowe decyzji zobowiązującej. Pozwala ona na szybkie wyeliminowanie praktyki i uniknięcie kary, ale przedsiębiorca, wobec którego toczy się postępowanie, musi wyjść z taką inicjatywą i zaproponować rozwiązania, które usuną skutki niedozwolonych działań.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz pierwszy korzysta z takiej możliwości, konsultując zobowiązania zaproponowane przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).
Przypomnijmy, iż w kwietniu 2013 r. Prezes UOKiK wszczęła postępowanie przeciwko PGNiG. Wątpliwości urzędu wzbudziły m.in. klauzule ograniczające odbiorcom gazu możliwości zmniejszania zamawianych na kolejne lata ilości paliwa gazowego w stosunku do zamawianych wcześniej. Ponadto Prezes UOKiK zakwestionowała klauzule utrudniające kontrahentom odsprzedawanie gazu zakupionego w PGNiG.
Spółka zwróciła się do urzędu o wydanie decyzji zobowiązującej, proponując podjęcie działań, które w jej opinii przywrócą konkurencję na rynku. Prezes UOKiK przed wydaniem rozstrzygnięcia postanowiła zapytać podmioty zainteresowane sytuacją na rynku gazu o zdanie na temat propozycji PGNiG. Tym samym po raz pierwszy rozpoczęła tego typu konsultacje, tzw. market test, w sprawach dotyczących nadużycia pozycji dominującej.
- Zależy nam na poznaniu opinii podmiotów związanych z rynkiem paliwa gazowego o zaproponowanych przez PGNiG rozwiązaniach, aby wydać najkorzystniejszą dla rynku decyzję. Informacje te są dla nas bardzo istotne. Liczymy na uwagi m.in. dotyczące tego, czy zaproponowane rozwiązania i terminy ich realizacji są wystarczające dla wyeliminowania zakwestionowanych urząd praktyk – zachęca Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.