Tym samym, w wydanym dziś wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził, że mecze turnieju finałowego mistrzostw świata i mistrzostw Europy, jeśli zostaną uznane przez dane państwo członkowskie za wydarzenie o doniosłym znaczeniu, mogą być transmitowane w ogólnie dostępnej telewizji (sygnatura sprawy: C-201/11 P, C-204/11 P i C-205/11 P).
FIFA i UEFA kontra Komisja
Dyrektywa dotycząca wykonywania telewizyjnej działalności transmisyjnej zezwala państwom członkowskim na wprowadzenie zakazu transmisji na prawach wyłączności wydarzeń, które państwa te uznają za wydarzenia mające doniosłe znaczenie dla społeczeństwa, jeżeli poważna część widowni zostaje w ten sposób pozbawiona możliwości oglądania tych wydarzeń w ogólnie dostępnej telewizji.
Belgia i Zjednoczone Królestwo sporządziły odnośne wykazy wydarzeń uznanych za mające doniosłe znaczenie dla społeczeństw tych państw. W wykazach tych ujęto w szczególności, w odniesieniu do Belgii, wszystkie mecze turnieju finałowego mistrzostw świata, a w odniesieniu do Zjednoczonego Królestwa – wszystkie mecze turniejów finałowych mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Wykazy te zostały przesłane Komisji, która stwierdziła, że są one zgodne z prawem Unii.
Z uwagi na to, że sprzedaż praw do transmisji telewizyjnych rozgrywek mistrzostw świata i mistrzostw Europy w piłce nożnej stanowi istotne źródło przychodów FIFA i UEFA, organizacje te zaskarżyły powyższe decyzje przed sądem, kwestionując okoliczność, że wszystkie te mecze mogą stanowić wydarzenia o doniosłym znaczeniu dla społeczeństw tych państw. Ponieważ Sąd oddalił ich skargi, wniosły one odwołania do Trybunału Sprawiedliwości.
Doniosłe znaczenie piłkarskie
W ogłoszonych dzisiaj wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przypomniał przede wszystkim, że wyznaczenie przez dane państwo członkowskie określonych wydarzeń jako wydarzeń o doniosłym znaczeniu dla społeczeństwa i wprowadzenie zakazu ich transmisji na prawach wyłączności stanowi ograniczenie swobody przepływu usług, swobody przedsiębiorczości, swobody konkurencji i prawa własności. Ograniczenia te są jednak uzasadnione celem, jakim jest ochrona prawa do informacji i zapewnienie szerokiego dostępu widowni do telewizyjnej relacji owych wydarzeń.