Fałszywe wezwania do zapłaty abonamentu RTV: KRRiT ostrzega

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ostrzega przed fałszywymi pismami.

Aktualizacja: 10.09.2014 15:25 Publikacja: 10.09.2014 13:30

Fałszywe wezwania do zapłaty abonamentu RTV: KRRiT ostrzega

Foto: www.sxc.hu

Po raz kolejny w ostatnim czasie do abonentów rozsyłane są nieprawdziwe wezwania do zapłaty.

Na co zwracać uwagę?

Na sfałszowanych wezwaniach znajduje się logo Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, podpis Przewodniczącego KRRiT, pieczątka Departamentu Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów oraz numer konta bankowego, który jest nie jest numerem faktycznie wskazanym do przesyłania opłaty abonamentowej.

Rada wyjaśnia, że nie istnieje wymieniana w fałszywych wezwaniach „opłata audiowizualna Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji".

- Pismo jest fałszerstwem i nigdy nie zostało wysłane z upoważnienia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departamentu Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów ani Poczty Polskiej - dodaje KRRiT.

Liczba abonentów wnoszących nieterminowe opłaty ciągle rośnie.

Krajowa Rada udostępnia na swojej stronie pliki zawierające skany fałszywego wezwania do zapłaty oraz prawidłowego dokumentu upomnienia, wysyłanego przez Pocztę Polską.

Przebieg egzekucji

Wyznaczonym do poboru opłat abonamentowych jest Poczta Polska. Operator ma możliwość wystawiania tytułów wykonawczych abonentom, co wynika z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Na ich podstawie urzędy skarbowe mogą egzekwować należności w trybie administracyjnym.

Nieuiszczenie należności pomimo wezwania do zapłaty skutkuje wydaniem przez kierownika Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej ponownego powiadomienia. Następnie urzędnik wystawia tytuł wykonawczy, który kieruje do urzędu skarbowego.

Celem uzyskania zaległych należności Poczta Polska może m. in. przekazać sprawę do komornika. Operator będący wierzycielem ma prawo wystąpić o wpis abonenta do Krajowego Rejestru Długów.

Lepsza ściągalności wierzytelności

W 2015 roku na miejsce abonamentu radiowo-telewizyjnego ma zostać wprowadzona oplata audiowizualna. Ten pomysł na skuteczniejsze ściąganie wierzytelności od konsumentów.

Polegać ma na wprowadzeniu powszechności opłaty, która dotyczyć będzie każdego gospodarstwa domowego, w którym znajduje się odbiornik telewizyjny lub radiowy.  Opłata pobierana ma być za samą możliwość odbioru programów radiowych lub telewizyjnych.

Po raz kolejny w ostatnim czasie do abonentów rozsyłane są nieprawdziwe wezwania do zapłaty.

Na co zwracać uwagę?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne