Sąd Najwyższy: umowy Allegro nie krzywdzą klientów

Badając legalność wzorców umownych, należ brać pod uwagę uzasadniony interes przedsiębiorcy i specyfikę branży, w której działa.

Aktualizacja: 14.08.2015 08:25 Publikacja: 13.08.2015 19:17

Sąd Najwyższy nakazał sądowi apelacyjnemu ponowne rozpatrzenia sprawy o uznanie za niedozwolone (abu

Sąd Najwyższy nakazał sądowi apelacyjnemu ponowne rozpatrzenia sprawy o uznanie za niedozwolone (abuzywne) siedmiu postanowień wzorca umownego stosowanego przez Allegro

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

W czwartek Sąd Najwyższy nakazał sądowi apelacyjnemu ponowne rozpatrzenia sprawy o uznanie za niedozwolone (abuzywne) siedmiu postanowień wzorca umownego stosowanego w Grupie Allegro, właściciela znanego portalu aukcyjnego.

Sprawę przeciwko Allegro wniósł Cezary D., przedsiębiorca, który w pewnym czasie dokonywał sprzedaży na tym portalu. Najważniejsze z zakwestionowanych klauzul mówią, że: przystępując do aukcji sprzedający wyraża zgodę na publikację jego oferty w celach promocyjnych w innych serwisach prowadzonych przez partnerów Allegro; do ceny sprzedający może doliczyć jedynie koszty przesyłki bądź transportu; sprzedający nie może wyłączyć ani ograniczyć praw do rękojmi przysługujących kupującym, nawet gdy sprzedaż nie ma charakteru konsumenckiego; w przypadku wypłaty ceny przekazem pocztowym dokonywane jest to 14 i ostatniego dnia miesiąca, a przy kwotach poniżej 100 zł tylko ostatniego dnia miesiąca.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo