Czy zwykły obywatel ma szansę na wygranie sporu sądowego z przedsiębiorcą dysponującym dużymi zasobami finansowymi i sztabem prawników? Teoretycznie przewagę ma druga strona, istnieje jednak wiele instrumentów prawnych, które pozwalają konsumentom ją zniwelować. Jednym z nich jest istotny pogląd w sprawie, który może wydać prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
To nowe narzędzie wprowadzone do polskiego prawa w kwietniu dzięki nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Jest to pisemne stanowisko, w którym UOKiK przedstawia swoje argumenty dotyczące sprawy toczącej się przed sądem. Może być wydane z inicjatywy Urzędu, na wniosek strony postępowania lub sądu. To rozwiązanie przypomina instytucję amicus curiae (pol. przyjaciel sądu) znaną z prawa rzymskiego. Urząd dzieli się wiedzą i dorobkiem orzeczniczym z Temidą.
Przyjaciel sądu może w tym przypadku być także przyjacielem obywatela. Każdy konsument, który prowadzi spór sądowy z przedsiębiorcą, może zwrócić się o pomoc do UOKiK.
Warto jednak pamiętać, że nie zawsze będziemy mogli wydać istotny pogląd. Urząd może zabrać głos, jeżeli przemawia za tym interes publiczny. Czyli sprawa nie może być indywidualnym problemem składającego wniosek, ale być ważna także dla wielu innych osób czy gospodarki. Nie będziemy zatem włączać się np. w spór dotyczący odrzuconej reklamacji obuwia.