Niedzielna relacja
Wydarzenia z kolejnego dnia wojny Rosji z Ukrainą można śledzić w naszej nowej relacji.
Czytaj więcej
Od trzech lat, bez trzech miesięcy, Ukraina broni się przed rosyjską agresją. W sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski podczas międzynarodowej konferencji poświęconej żywności "Zboże z Ukrainy" wypowiedział się na temat ewentualnego terminu zakończenia konfliktu. Jego zdaniem "Ukraina ma szansę, aby zakończyć wojnę w przyszłym roku".
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Przedstawiciel Republikanów: Trump chce odzyskać nasze pieniądze
Lindsey Graham uważa, że Stany Zjednoczone mogą nawiązać stosunki gospodarcze z Ukrainą i dobrze na nich zarobić.
Czytaj więcej
Senator Partii Republikańskiej Lindsey Graham w komentarzu dla CBS News wyjaśnił, dlaczego "USA muszą pomóc Ukrainie wygrać z Rosją".
Szefowa Parlamentu Europejskiego wzywa Niemcy do wysłania rakiet na Ukrainę
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zaapelowała do Niemiec o pilne dostarczenie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus.
Ambasada Ukrainy w Grecji domaga się wszczęcia dochodzenia w sprawie ataku na uczestników obchodów Hołodomoru
Ambasada Ukrainy w Grecji zażądała wszczęcia dochodzenia w sprawie ataku na zgromadzenie Ukraińców w mieście Mandra z okazji Dnia Ofiar Hołodomoru (obchodzonego na Ukrainie corocznie w czwartą sobotę listopada). Ambasada potwierdziła również, że obecny na wydarzeniu ukraiński dyplomata został fizycznie ranny przez napastników.
Ambasada zaprotestowała przeciwko agresywnym działaniom i prowokacjom wobec uczestników społeczności ukraińskiej, zauważając, że atakujący byli członkami Komunistycznej Partii Grecji.
Senator Partii Republikańskiej o Putinie: Tyran
W kwestii wojny na Ukrainie republikański senator z Dakoty Południowej reprezentuje pogląd stojący w jaskrawej sprzeczności z opinią prezydenta-elekta i jego zwolenników: uważa, że Stany Zjednoczone już dawno powinny zrobić znacznie więcej, aby wspomóc Ukrainę w walce z Rosją.
Czytaj więcej
Jeden z czołowych sojuszników Donalda Trumpa w Senacie USA, senator Mike Rounds, uważa, że wszelkie pokojowe propozycje Władimir Putin uzna za oznakę słabości Zachodu - pisze Politico.
Reuters: USA bliskie porozumienia w sprawie rakiet dalekiego zasięgu dla Ukrainy
Jak podają trzy źródła, włączenie rakiet powietrze-ziemia do pakietu uzbrojenia ma zostać ogłoszone jesienią tego roku, choć ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Źródła odmówiły podania swojej tożsamości, gdyż nie zostały upoważnione do komentowania tej sprawy.
Wałerij Załużny ocenia strategię Rosjan
- Na polu bitwy nie widzimy znacznych postępów wroga. Zamiast tego stopniowo wypycha nas z pozycji, ponosząc jednak przy tym znaczne straty – mówił były dowódca.
Czytaj więcej
Wałerij Załużny, były dowódca naczelny ukraińskich sił zbrojnych, uważa, że Rosja traci zdolność do wykonywania zadań operacyjnych.
Dowódca batalionu: Do zimy Rosjanie zajmą obwód doniecki
Przed zimą Rosjanie całkowicie przejmą kontrolę nad obwodem donieckim. Potem nastąpią negocjacje i być może „zamrożenie” wojny – dowódca plutonu kompanii Gonor batalionu Wilki Da Vinci, Dmitry Derkacz.
Ukraina upamiętnia ofiary Wielkiego Głodu
Ukraińcy palą znicze i składają kłosy zboża oraz jabłka pod pomnikiem upamiętniającym dzieci zmarłe z głodu w latach 1932-1933.
Ukraina upamiętnia ofiary Wielkiego Głodu
Zełenski popiera działania zmniejszające biurokrację w armii
Prezydent Wołodymyr Zełenski popiera przejście Sił Zbrojnych na korpusowy system dowodzenia, jeśli pomoże to zmniejszyć biurokrację w armii.
- To wojsko musi zdecydować. Jeśli proponowany dziś system korpusowy zmniejszy dystans między generałem a żołnierzem, jeśli ta biurokracja zostanie zmniejszona, niech zrobią, co mogą, aby ją zmniejszyć - powiedział Zełenski.
- Oficer musi widzieć żołnierza. Generał, który nie był w okopie, nie jest dla mnie generałem. Niezależnie od jego doświadczenia. Z całym szacunkiem. Dziś najtrudniejsza sytuacja jest na linii frontu, w okopie – dodał prezydent.
"Bild": Niemcy dostarczyły ukraińskim siłom zbrojnym tylko 26 pojazdów opancerzonych MRAP z obiecanych 400
Niemieckie Ministerstwo Obrony twierdzi, że przyczyną opóźnienia dostaw jest m.in. „nieterminowe uzyskanie zgody Stanów Zjednoczonych na eksport podzespołów samochodowych” oraz „wyłączna odpowiedzialność FFG (firmy produkującej odpowiedni sprzęt)”.
Francja potwierdziła zgodę dla Ukrainy na atak rakietami dalekiego zasięgu w głąb Rosji
- Ukraińskie Siły Zbrojne mogą to zrobić w samoobronie – powiedział minister spraw zagranicznych Jean-Noel Barrot.
Zełenski: Putin chce nas wyrzucić z obwodu kurskiego do 20 stycznia
- Władimir Putin postawił sobie za zadanie wyrzucenie ukraińskich sił z obwodu kurskiego do 20 stycznia, aby wykazać, że rzekomo kontroluje sytuację - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas III Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa Żywnościowego „Zboże z Ukrainy” .
Atak Rosji Oresznikiem. Rozmowy Ukraina-NATO
Szef NATO Mark Rutte przeprowadził na Florydzie rozmowy z Donaldem Trumpem, prezydentem-elektem USA, na temat „kwestii bezpieczeństwa globalnego stojących przed sojuszem”.
Czytaj więcej
Po tym, jak w ostatni czwartek Rosja zaatakowała Dniepr eksperymentalną rakietą Oreszkin, we wtorek dojdzie do nadzwyczajnych rozmów między Ukrainą i NATO.
Zełenski krytykuje Brazylię za słabe wsparcie dla Ukrainy na szczycie G20
Niestety, G20 wykazało niewielkie poparcie dla Ukrainy. Jeśli chcemy normalnych stosunków, musimy priorytetowo traktować wspieranie ludzi, a nie agresorów takich jak Putin i współczesna Rosja – stwierdził Zełenski.
Putin podpisał dekret zakazujący "propagandy bezdzietności"
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w sobotę zatwierdzony wcześniej przez Dumę Państwową i Radę Federacji projekt ustawy zakazujący tzw. propagandy bezdzietności – w Internecie, mediach, kinie i reklamie.
Putin i inni przedstawiciele władz rosyjskich wielokrotnie wyrażali poparcie dla działań mających na celu zwiększenie liczby urodzeń, a narodziny jak największej liczby dzieci nazywali jedną z tradycyjnych wartości, które podlegają ochronie państwa.
Projekty ustaw stanowią kontynuację szeregu zatwierdzonych wcześniej środków represyjnych, których celem – zdaniem posłów – jest ochrona tzw. tradycyjnych wartości. Należą do nich zakaz tzw. propagandy LGBT oraz zakaz zmiany oznaczeń płci i transformacji osób transpłciowych w samej Rosji.
Jednocześnie w dokumencie wskazano, że rozpowszechnianie informacji o przestrzeganiu ślubów celibatu nie jest uważane za propagandę bezdzietności, „jeżeli propagowanie tych idei jest uzasadnione wewnętrznymi przepisami organizacji religijnych".
Ukraina i Czechy omawiają współpracę obronną
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipawski spotkali się w Kijowie, aby omówić wsparcie obronne i współpracę w przeciwdziałaniu rosyjskiej dezinformacji.
Podczas spotkania strony omówiły pomoc obronną, postęp inicjatywy dostarczania pocisków artyleryjskich i współpracę między Ukrainą a Czechami w przeciwdziałaniu rosyjskiej dezinformacji.
Zełenski podziękował Republice Czeskiej za inicjatywę zwiększenia finansowania Narodowego Programu Odbudowy Ukrainy po 2025 r., którego celem jest odbudowa krytycznej infrastruktury.
Zełenski: Ukraina ma wszelkie szanse na zakończenie wojny w przyszłym roku
- Propozycje amerykańskiego prezydenta-elekta Donalda Trumpa dotyczące zakończenia wojny mają zostać ogłoszone w styczniu – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Interfax. - Myślę, że będziemy mieli plan zakończenia tej wojny – dodał.
Putin podpisał dekret ws. adopcji
Putin podpisuje ustawę zakazującą adopcji obywatelom krajów, które zezwalają na „zmianę płci”.
Przewodnicząca PE wzywa Berlin do dostarczenia Ukrainie rakiet Taurus
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola wezwała niemiecki rząd do ostatecznej decyzji w sprawie przekazania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus.
„Der Spiegel” pisze, że Metsola podkreśliła, iż dla Ukrainy „czas ma znaczenie” i że Rosja zwiększa swoją presję, w związku z czym więcej celów powietrznych uderza w ukraińskie miasta.
Roberta Metsola podkreśliła, że Ukraina „nie może czekać w nieskończoność” i że Parlament Europejski ma szerokie poparcie dla decyzji Niemiec.
ISW: Jak Rosja odpłaca się Korei Północnej za udział w wojnie
Rosja dostarczyła Korei Północnej ponad milion baryłek ropy naftowej, łamiąc tym samym sankcje ONZ – informuje Instytut Studiów nad Wojną.
Tak Rosja „podziękowała” Korei Północnej za wysłanie wojsk. Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna otrzymała również nieokreślony sprzęt obrony powietrznej i rakiety przeciwlotnicze. Analitycy sugerują, że przekazanie systemów S-400 oznaczałoby znaczącą zmianę priorytetów Rosji.
Zełenski: Zboże z Ukrainy uchroniło od głodu 20 mln ludzi
Podczas przemówienia na Trzeciej Międzynarodowej Konferencji Zboże z Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że 20 milionów ludzi zostało uratowanych przed głodem od czasu uruchomienia tego programu.
"jest jednym z największych na świecie płatników za bezpieczeństwo żywnościowe. I utrzymujemy ten status pomimo wszystko. Pomimo tego kolonialnego wyzwania ze strony Federacji Rosyjskiej” - powiedział Zełenski..
Łącznie eksport żywności z Ukrainy żywi 400 milionów ludzi w 100 krajach świata.
Reuters: Ukraina straciła 40 proc. terytorium, które kontrolowała w obwodzie kurskim w Rosji
Ukraina straciła ponad 40 proc. terytorium, które zdobyła podczas ofensywy na rosyjski obwód kurski – wynika z danych Reutersa. Agencja powołuje się na wysoko postawione źródło wojskowe w Kijowie.
Czytaj więcej
Ukraina straciła ponad 40 proc. ziemi, którą kontrolowała w obwodzie kurskim w Rosji. Tak wynika z ustaleń agencji Reutera, która powołuje się na wysoko postawione źródło wojskowe w Kijowie.
W Browarach pod Kijowem eksplodował granat. Ranna 52-letnia kobieta
W mieszkaniu w Browarach pod Kijowem eksplodował granat. Ranna została 52-letnia kobieta. Na miejscu pracują funkcjonariusze organów ścigania, saperzy i ratownicy.
Odtajniony dokument amerykańskiego wywiadu. Juszczenko otruty przez rosyjski wywiad
Amerykański wywiad odtajnił dokument dotyczący zabójstw zagranicznych przeciwników politycznych rosyjskiego przywódcy Władimira Putina. Z dokumentu, o którym pisze "Bloomberg" wynika, że celem był m.in. były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Rosyjski wywiad miał wprowadzić dioksynę do jego jedzenia.
Roberta Metsola apeluje o dostarczenie Ukrainie rakiet Taurus
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zaapelowała do Niemiec o pilne dostarczenie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus. Metsola odpowiedziała również na pytanie o to, czy kraje dostarczające Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu powinny zezwolić na ich użycie przeciwko celom w Rosji. - Tak, takie jest również stanowisko Parlamentu Europejskiego. Istnieje szerokie poparcie dla tego żądania. Zobaczymy, czy nastąpi zmiana polityki Niemiec po wyborach do Bundestagu – powiedziała.
Największy brytyjski bank odcina się od Rosji
HSBC, największy pod względem aktywów bank Wielkiej Brytanii, pod amerykańską presją ostatecznie odciął się od rosyjskich interesów, odmawiając dalszej obsługi klientów indywidualnych z Rosji i Białorusi. Zlecenia rosyjskich firm przestał realizować już w lecie zeszłego roku.
Czytaj więcej
HSBC - największy pod względem aktywów brytyjski bank, zaprzestał obsługi wszelkich transakcji klientów indywidualnych z Rosji i Białorusi. Tym samym bank zakończył zarabianie na transakcjach kraju-agresora. Rosyjskie firmy nie są tam obsługiwane od połowy minionego roku.
Deepstate: Rosjanie zbliżyli się do pięciu miejscowości w obwodzie donieckim
DeepState, grupa ukraińskich analityków wojskowych, poinformowała, że siły rosyjskie zbliżyły się do pięciu miejscowości w pobliżu miasta Kurachowe w obwodzie donieckim. "Wróg posunął się w okolice Wielkiej Nowosiłki, Rozdolnego, Maksymiwki, Pustynki i Torećka" - poinformowano.
Atak na Berdiańsk "bez wpływu na funkcjonowanie portu"
Szef ustanowionej przez Rosjan administracji obwodu zaporoskiego Jewhen Bałycki potwierdził w serwisie Telegram, że na port w ukraińskim mieście Berdiańsk przeprowadzono atak rakietowy. "Atak rakietowy nie miał wpływu na funkcjonowanie portu" - napisał.
Pieskow: Atak na Dniepr sygnałem dla Zachodu
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że atak na Ukrainę przy użyciu hipersonicznego pocisku balistycznego Oresznik jest „sygnałem dla Zachodu, że Moskwa zareaguje ostro na wszelkie działania wspierające Ukrainę”.
Litwa sfinansuje produkcję ukraińskich dronów dalekiego zasięgu
Minister obrony Ukrainy podpisał w Wilnie umowę ze swoim litewskim odpowiednikiem Laurynasem Kasčiūnasem. „W ramach długoterminowej umowy uzgodniono już pierwszą transzę w wysokości 10 mln euro. Litwa przeznacza te środki na produkcję ukraińskiej broni dalekiego zasięgu, zwłaszcza na projekt ”Palianyca" - poinformował Rustem Umerow.
20 rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym
Na Morzu Czarnym znajduje się 20 rosyjskich okrętów, sześć z nich może przenosić rakiety Kalibr – informuje w komunikacie Marynarka Wojenna Ukrainy. Na Morzu Azowskim nie ma rosyjskich okrętów.
ISW: Atak na Dniepr miał wywrzeć presję na Ukrainę i Zachód
„Czwartkowy rosyjski atak rakietą Oriesznik na miasto Dniepr na Ukrainie to część kampanii propagandowej mającej na celu wyolbrzymienie możliwości Rosji i wywarcie presji na Zachód i władze w Kijowie” - ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Nowy szef NATO spotkał się w Palm Beach z Donaldem Trumpem
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte spotkał się w Palm Beach na Florydzie z nowo wybranym prezydentem USA Donaldem Trumpem. "Omówili szereg globalnych problemów bezpieczeństwa, z jakimi zmaga się Sojusz" – poinformowała rzeczniczka NATO Farah Dakhlallah.
Rosjanie zaatakowali Chersoń
Rosjanie ostrzelali Chersoń i 16 osiedli obwodu chersońskiego. W wyniku ataków 5 osób zostało rannych w ciągu ostatniej doby - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin.
Eksplozja w pobliżu portu we Berdiańsku
Eksplozja słyszana była w pobliżu portu w znajdującym się pod kontrolą Rosjan mieście Berdiańsk w obwodzie zaporoskim – podają ukraińskie media. Jak relacjonują mieszkańcy, po odgłosie eksplozji w porcie widać było łunę, a w rejonach przybrzeżnych czuć było „zapach spalenizny”. Wcześniej Rosjanie wydali ostrzeżenie przed atakiem dronów.
Szwajcaria wstrzymuje eksport amunicji do Polski
To wynik śledztwa, jakie wszczęto po informacjach o tym, że na Ukrainę z Polski trafiło 645 tys. sztuk amunicji małokalibrowej produkcji szwajcarskiej, co stanowi naruszenie szwajcarskiego prawa.
Czytaj więcej
Rząd Szwajcarii poinformował, że wstrzymuje eksport amunicji do Polski. To wynik ustaleń, że 645 000 sztuk amunicji małokalibrowej produkcji szwajcarskiej trafiło na Ukrainę.
Eksplozja w Berdiańsku
Ok. północy w Berdiańsku słychać było eksplozję, port mógł zostać trafiony – podała lojalna wobec Kijowa administracja wojskowa miasta. Berdiańsk to położone w obwodzie zaporoskim miasto i port nad Morzem Azowskim, od lutego 2022 r. kontrolowane przez Rosjan.
Rosyjskie systemy pod ostrzałem
Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało, że w ciągu minionej doby ukraińskie wojska rakietowe i artyleryjskie przeprowadziły cztery ataki na obszary koncentracji siły żywej i sprzętu wojsk rosyjskich i trzy uderzenia w systemy artyleryjskie Rosjan.
Rosjanie wysłali do ataku prawie 1500 dronów
Ukraińskie wojsko podało, że w piątek Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe oraz 67 uderzeń z powietrza za pomocą łącznie 97 kierowanych bomb lotniczych. Według tego źródła, wojska rosyjskie wysłały do ataku 1490 dronów kamikadze, a pozycje ukraińskich żołnierzy i tereny zamieszkałe były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 4500 razy.
Ukraina: Trudna sytuacja na froncie
Sztab Generalny Ukrainy podsumował piątkowe wydarzenia na froncie. W porannym komunikacie podano, że poprzedniego dnia doszło do 194 starć bojowych. Najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (44), kurachowskim (36), wremiwskim (30) i łymańskim (19). „Sytuacja na froncie pozostaje trudna. Wróg wykorzystując swoją przewagę liczebną i sprzętową bezlitośnie atakuje nasze pozycje” - przyznało ukraińskie dowództwo.
Sondaż: Wiemy, jak Polacy oceniają zgodę na atakowanie celów w głębi Rosji
- Aprobata dla tej sprawy rośnie wraz z wiekiem (do 24 lat – 23 proc., powyżej 50 lat – 50 proc.). Pozytywne zdanie o decyzji USA posiada co druga osoba (49 proc.) z dochodem między 5001 a 7000 PLN oraz nieco mniejszy odsetek (46 proc.) respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Tak samo wypowiada się 47 proc. badanych z miast o wielkości od 200 do 499 tys. mieszkańców – komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research. Wśród osób w wieku 18-24 lata więcej badanych (28,2 proc.) ocenia tę decyzję negatywnie, niż pozytywnie (22,8 proc.).
Czytaj więcej
„Jak ocenia Pani/Pan decyzję USA o zgodzie na atakowanie amerykańską bronią celów w głębi Rosji przez Ukrainę?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Nieoficjalnie: Trump wybrał specjalnego wysłannika na Ukrainę
Powołując się na cztery źródła zaznajomione ze sprawą agencja Reutera podała, że prezydent-elekt USA Donald Trump ma zamiar mianować Richarda Grenella, byłego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Niemczech, specjalnym wysłannikiem ds. konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. W czasie pierwszej kadencji Trumpa Grenell pełnił obowiązki dyrektora Wywiadu Narodowego, teraz był uważany za jednego z faworytów do objęcia stanowiska sekretarza stanu. Podczas kampanii przed wyborami Donald Trump wielokrotnie deklarował, że w przypadku zwycięstwa szybko doprowadzi do zakończenia wojny między Rosją a Ukrainą.
Szahidy zestrzelone nad północną Ukrainą
W nocy ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła nad obwodem sumskim dziewięć rosyjskich dronów kamikadze typu Szahid - podała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa. Liczba takich maszyn zniszczonych w tym rejonie od początku roku wzrosła do 570.
16 miejscowości w obwodzie zaporoskim ostrzelanych
„55-letni mężczyzna zginął w wyniku nalotu wroga w rejonie zaporoskim, a 11-latek został ranny podczas rosyjskiego ataku na Zaporoże” - przekazał w mediach społecznościowych szef miejscowej administracji Iwan Fedorow informując, że w ciągu minionej doby 433 ostrzały.
Ukraińscy żołnierze ćwiczą na poligonie
Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy podczas ćwiczeń na poligonie w obwodzie czernihowskim, fot. z 22 listopada
Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy podczas ćwiczeń na poligonie w obwodzie czernihowskim, fot. z 22 listopada
Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy podczas ćwiczeń na poligonie w obwodzie czernihowskim, fot. z 22 listopada
Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy podczas ćwiczeń na poligonie w obwodzie czernihowskim, fot. z 22 listopada
Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy podczas ćwiczeń na poligonie w obwodzie czernihowskim, fot. z 22 listopada
Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy podczas ćwiczeń na poligonie w obwodzie czernihowskim, fot. z 22 listopada
Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy podczas ćwiczeń na poligonie w obwodzie czernihowskim, fot. z 22 listopada
Nikopol pod ostrzałem
Szef administracji obwodu dniepropetrowskiego Serhij Łysak podał, że wojska rosyjskie dwukrotnie zaatakowały Nikopol za pomocą dronów kamikadze. Dodał, że nie było ofiar w ludziach, a w nocy w regionie nie odnotowano kolejnych ataków.
Miedwiediew: Kraje NATO przystąpiły do wojny
W wywiadzie dla telewizji Al-Arabiya były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, powiedział, że użycie przez Ukrainę zachodnich rakiet do ataków na cele w obwodach kurskim i briańskim oznacza, że Stany Zjednoczone i inni członkowie NATO przystąpili do pełnoprawnej wojny przeciw Rosji. - I nie pozostanie to bez konsekwencji - oświadczył.
Czechy obiecują Ukrainie amunicję
Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavský zapewnił w Kijowie o niezachwianym wsparciu swego państwa dla Ukrainy i potwierdził plany dostarczenia 500 tys. pocisków artyleryjskich do końca roku - podała agencja Interfax-Ukraina. - Republika Czeska będzie nadal zapewniać państwu niezmienne wsparcie we wszystkich formach: militarnej, finansowej, humanitarnej, politycznej i dyplomatycznej - mówił. Dodał, że Czechy będą wspierać wysiłki Ukrainy na rzecz przystąpienia do UE i NATO.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 729 720 żołnierzy, 9 419 czołgów, 19 192 pojazdy opancerzone, 20 760 zestawów artyleryjskich, 1 254 wyrzutnie rakiet, 1 004 zestawy przeciwlotnicze, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 19 365 bezzałogowych statków powietrznych, 2 764 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 29 850 pojazdów (w tym cystern) i 3 678 jednostki sprzętu specjalnego.
Żałoba w Sumach
Sobota jest w Sumach dniem żałoby w związku z atakiem rosyjskich dronów kamikadze, w wyniku którego w mieście zginęły dwie osoby, a trzynaście zostało rannych - podał mer Artem Kobzar.
Dwadzieścia rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym
Według ukraińskiej marynarki wojennej, na Morzu Czarnym jest dwadzieścia rosyjskich okrętów, w tym sześć uzbrojonych w pociski manewrujące Kalibr (łączna salwa: 23 pociski). Na Morzu Azowskim Rosjanie nie mają żadnych jednostek, na Morzu Śródziemnym mają dwie - czytamy w komunikacie.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1003 dniu wojny:
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1003 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie poinformowali Ukraińców o zgodzie na atakowanie celów w głębi Rosji bronią dostarczaną przez USA 12 listopada.