Tragedia podczas zrzutu pomocy humanitarnej w Strefie Gazy. Zginęli ludzie

Co najmniej pięć osób zginęło, a dziesięć zostało rannych w Strefie Gazy w wyniku przygniecenia przez zrzucone z nisko lecącego samolotu palety z pomocą humanitarną.

Aktualizacja: 08.03.2024 20:42 Publikacja: 08.03.2024 17:20

Tragedia podczas zrzutu pomocy humanitarnej w Strefie Gazy. Zginęli ludzie

Foto: AFP

Informacje o tragedii, do której doszło w obozie dla uchodźców Al Shati na zachód od miasta Gaza, przekazali obecni na miejscu dziennikarze.

Khader Al Zaanoun powiedział CNN, że widział zrzucane z samolotów paczki z pomocą humanitarną. Zastrzegł, że nie wie, jakie państwo odpowiadało za ten zrzut.

Czytaj więcej

USA dokonały pierwszego zrzutu pomocy dla Strefy Gazy

Tragedia podczas zrzutu pomocy humanitarnej w Strefie Gazy

Doniesienia o tym, że w wyniku incydentu zginęło pięć osób potwierdził Muhammad Al-Sheikh, szef szpitalnego oddziału ratunkowego szpitala Al Shifa w Gazie, największej placówki medycznej w regionie. Al-Sheikh podkreślił, że stan części hospitalizowanych rannych jest poważny. Do tragedii doszło z powodu awarii spadochronu.

Na nagraniu, które opublikowano w mediach społecznościowych widać, jak paleta z pomocą humanitarną z dużą prędkością opada w kierunku budynku mieszkalnego. Choć wydaje się, że spadochrony, do których podczepione były pozostałe palety otworzyły się poprawnie, to palety opadały z potencjalnie niebezpieczną prędkością, a ponieważ zrzutu dokonał samolot lecący na stosunkowo niewielkiej wysokości, przebywający w strefie zagrożenia ludzie nie mieli dużo czasu na ucieczkę.

Stany Zjednoczone i inne państwa rozpoczęły zrzucanie z powietrza pomocy humanitarnej. Wcześniej Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że setki tysięcy ludzi w oblężonej enklawie znajdują się u progu klęski głodu.

W pierwszym zrzucie, przeprowadzonym we współpracy z Jordanią, w sobotę 2 marca Amerykanie zrzucili u wybrzeży Strefy Gazy 38 tys. posiłków. Pomysł organizowania tego typu zrzutów prezydent USA Joe Biden ogłosił dzień wcześniej.

Czytaj więcej

Kamala Harris krytykuje Izrael. "Ludzie w Gazie głodują. Warunki są nieludzkie"

Część wyborców Joe Bidena chce wstrzymania pomocy USA dla Izraela

Ubiegający się o reelekcję Biden mierzy się z wyzwaniem, jakie dla jego kampanii stanowią wyborcy domagający się, by w związku z działaniami wojsk Izraela wobec Strefy Gazy i jej mieszkańców Stany Zjednoczone wstrzymały pomoc wojskową dla Izraela. W prawyborach organizowanych w tzw. superwtorek w stanie Minnesota 19 proc. demokratów wybrało opcję "niezdecydowany" (uncommitted), by wyrazić swój sprzeciw wobec poparcia Bidena dla izraelskich ataków w Strefie Gazy.

W Alabamie, Kolorado, Iowa, Massachusetts, Karolinie Północnej i Tennessee "niezdecydowani" stanowili od 3,9 do 12,7 proc. głosujących w prawyborach demokratów. W ubiegłym tygodniu w Michigan protestujących było ponad 100 tys. (13 proc.).

Rządzący Strefą Gazy Hamas podaje, że izraelskie wojsko zabiło ponad 30 tys. osób oraz doprowadziło do katastrofy humanitarnej w Strefie Gazy. Pod koniec lutego sekretarz obrony USA Lloyd Austin mówił, że od 7 października wojska Izraela zabiły w Gazie ponad 25000 kobiet i dzieci. Izrael rozpoczął bombardowania i wysłał do Strefy Gazy wojska w odpowiedzi na atak Hamasu, podczas którego 1200 osób zginęło, a ponad 200 zostało uprowadzonych.

Agencja Reutera podała, że 4 marca w centrum medycznym Al-Awda w Rafah zmarł 12-letni Yazan Al-Kafarna. Dziennikarz agencji widział chłopca w sobotę żywego. Dziecko zmarło z niedożywienia.

- To poważny sposób na wysłanie tej administracji wiadomości - powiedział cytowany przez agencję Reutera biorący udział w prawyborach Christian Peterson, który w 2020 r. głosował w wyborach na prezydenta USA na Bidena. - Biden musi przestać wysyłać Izraelowi pomoc wojskową - dodał.

W niedzielę wiceprezydent USA Kamala Harris oświadczyła, że Izrael musi zrobić więcej, by znacząco zwiększyć napływ pomocy dla mieszkańców Strefy Gazy. - Żadnych wymówek - podkreśliła, wzywając do natychmiastowego zawieszenia broni. - Ludzie w Gazie głodują. Warunki są nieludzkie, a nasze człowieczeństwo zmusza nas do działania - mówiła.

W Gazie dzieci umierają z głodu

W wyniku trwających od pięciu miesięcy działań zbrojnych w Strefie Gazy brakuje żywności, co najbardziej zagraża dzieciom. W niedzielę palestyński resort zdrowia podał, że w szpitalu im. Kamala Adwana w Bajt Lahija z niedożywienia lub odwodnienia zmarło 15 dzieci.

- Można niestety oczekiwać, że nieoficjalne liczby będą wyższe - powiedział cytowany przez Reutera rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Christian Lindmeier.

Pracujący na oddziale intensywnej terapii szpitala dr Ahmad Salem powiedział, że na wysoką liczbę zgonów dzieci wpływa niedożywienie matek. - Matki nie mogą swoich dzieci karmić piersią. Nie mamy mleka modyfikowanego. Doprowadziło to do śmierci dzieci na oddziale intensywnej terapii, również w żłobku dochodzi do licznych zgonów - przekazał.

Czytaj więcej

Kryzys humanitarny w Gazie. Prezydent USA Joe Biden zapowiada zrzuty żywności

Agencja Reutera podała, że w poniedziałek 4 marca w centrum medycznym Al-Awda w Rafah zmarł 12-letni Yazan Al-Kafarna. Dziennikarz agencji widział chłopca w sobotę żywego. Dziecko zmarło z niedożywienia.

Dr Jabir Al-Shaar, kierownik oddziału pediatrycznego w szpitalu Abu Yousef Al-Najar w Rafah, gdzie chłopiec był leczony do czasu przeniesienia go do Al-Awda, powiedział, że Yazan cierpiał na porażenie mózgowe i musiał być odpowiednio karmiony, m.in. owocami i mlekiem, które teraz są niedostępne w Gazie.

Informacje o tragedii, do której doszło w obozie dla uchodźców Al Shati na zachód od miasta Gaza, przekazali obecni na miejscu dziennikarze.

Khader Al Zaanoun powiedział CNN, że widział zrzucane z samolotów paczki z pomocą humanitarną. Zastrzegł, że nie wie, jakie państwo odpowiadało za ten zrzut.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Izrael zbombardował obóz dla uchodźców w Rafah. Kolejna masakra w Strefie Gazy
Konflikty zbrojne
Izraelskie czołgi dotarły do centrum Rafah
Konflikty zbrojne
Belgia ma przekazać Ukrainie kilkadziesiąt myśliwców F-16
Konflikty zbrojne
Zełenski wzywa Zachód do zmuszenia Rosji do zawarcia pokoju. Negocjacje pod jednym warunkiem
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Konflikty zbrojne
Putin ma żołnierzy, by otworzyć nowy front wojny? Ukraina i USA oceniają możliwości Rosjan
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał