USA i Wielka Brytania znów zaatakowały cele w Jemenie (WIDEO)

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadziły kolejne ataki na cele w Jemenie, biorąc na cel podziemne magazyny rebeliantów Huti, a także pociski i systemy obserwacyjne wykorzystywane do ataków na statki na Morzu Czerwonym.

Publikacja: 23.01.2024 05:07

Huti atakowały m.in. myśliwce USA startujące z pokładu lotniskowca

Huti atakowały m.in. myśliwce USA startujące z pokładu lotniskowca

Foto: AFP

Informację o atakach na Huti w Jemenie podał Pentagon.

Dlaczego rebelianci Huti z Jemenu atakują statki na Morzu Czerwonym?

Rebelianci Huti uczestniczą w wojnie domowej, która toczy się w Jemenie od 2014 roku. Huti, podobnie jak walczący z Izraelem w Strefie Gazy Hamas, są wspierani przez Iran.

Czytaj więcej

Amerykanie ponownie zaatakowali cele w Jemenie. Dowództwo USA pisze o samoobronie

Huti od listopada przeprowadzają ataki na statki na Morzu Czerwonym w geście solidarności z Hamasem. Rebelianci domagają się zaprzestania izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy.

W związku z atakami Huti na statki cywilne USA i Wielka Brytania w nocy z 11 na 12 stycznia przeprowadzili pierwszy atak na cele w Jemenie. Od tamtego czasu Jemen był bombardowany ośmiokrotnie.

W odpowiedzi Huti ogłosili, że będą atakować na Morzu Czerwonym nie tylko statki związane z Izraelem, ale też jednostki amerykańskie i brytyjskie. Huti podejmują też próby ataków na okręty USA w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej.

Ataki Huti na statki na Morzu Czerwonym wywołały globalne zaniepokojenie o bezpieczeństwo żeglugi na trasie, którą przepływa 15 proc. towarów transportowanych drogą morską. Ominięcie Morza Czerwonego przy transporcie morskim z Azji do Europy oznacza konieczność opłynięcia Afryki, co wydłuża czas transportu o 10-14 dni.

Czytaj więcej

Huti trafili w amerykański kontenerowiec. USA potwierdzają

Atak USA i Wielką Brytanię na Jemen w nocy z 22 na 23 stycznia wspierany przez cztery inne państwa

W ataku na Jemen, przeprowadzonym w nocy z 22 na 23 stycznia, brały udział siły USA i Wielkiej Brytanii, wspierane przez Australię, Bahrajn, Kanadę i Holandię - głosi wspólne oświadczenie sześciu krajów. Zaatakowanych zostało osiem różnych miejsc w częściach Jemenu kontrolowanych przez Huti.

Wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej armii twierdzi, że w kierunku celów w Jemenie wystrzelono od 25 do 30 pocisków. Jemen był atakowany m.in. przez samoloty, które wystartowały z amerykańskiego lotniskowca.

Joe Biden w ubiegłym tygodniu powiedział, że ataki na Jemen będą trwały, nawet jeśli nie powstrzymają Huti przed atakowaniem statków na Morzu Czerwonym

Przedstawiciele USA twierdzą, że ataki zmniejszają potencjał Huti w zakresie przeprowadzania ataków na statki. Amerykanie nie podali jednak jak dotąd jak duże straty zadali Huti swoimi atakami.

- Osiągamy zamierzony efekt — poinformował jedynie przedstawiciel Pentagonu.

Brytyjski minister obrony, Grant Shapps, w wydanym oświadczeniu zapewnił, że najnowszy atak na cele w Jemenie został przeprowadzony w samoobronie.

- To działanie to kolejny cios dla ich ograniczonych zapasów i możliwości zagrażania światowemu handlu — podkreślił Shapps.

Prezydent Joe Biden w ubiegłym tygodniu powiedział, że ataki na Jemen będą trwały, nawet jeśli nie powstrzymają Huti przed atakowaniem statków na Morzu Czerwonym.

Informację o atakach na Huti w Jemenie podał Pentagon.

Dlaczego rebelianci Huti z Jemenu atakują statki na Morzu Czerwonym?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakuje "krytyczne obiekty wojskowe" Rosji
Konflikty zbrojne
Holandia chce kupować zestawy Patriot dla Ukrainy. "Mamy pieniądze"
Konflikty zbrojne
Izrael chciał dokonać odwetu na Iranie w poniedziałek. Ataku chcą generałowie
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji wchodzi w życie. Cały naród ma bronić ojczyzny
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Premier Słowacji: Rosjanie nigdy nie oddadzą Ukrainie Krymu, nie odpuszczą Donbasu