USA i Wielka Brytania znów zaatakowały cele w Jemenie (WIDEO)

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadziły kolejne ataki na cele w Jemenie, biorąc na cel podziemne magazyny rebeliantów Huti, a także pociski i systemy obserwacyjne wykorzystywane do ataków na statki na Morzu Czerwonym.

Publikacja: 23.01.2024 05:07

Huti atakowały m.in. myśliwce USA startujące z pokładu lotniskowca

Huti atakowały m.in. myśliwce USA startujące z pokładu lotniskowca

Foto: AFP

Informację o atakach na Huti w Jemenie podał Pentagon.

Dlaczego rebelianci Huti z Jemenu atakują statki na Morzu Czerwonym?

Rebelianci Huti uczestniczą w wojnie domowej, która toczy się w Jemenie od 2014 roku. Huti, podobnie jak walczący z Izraelem w Strefie Gazy Hamas, są wspierani przez Iran.

Czytaj więcej

Amerykanie ponownie zaatakowali cele w Jemenie. Dowództwo USA pisze o samoobronie

Huti od listopada przeprowadzają ataki na statki na Morzu Czerwonym w geście solidarności z Hamasem. Rebelianci domagają się zaprzestania izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy.

W związku z atakami Huti na statki cywilne USA i Wielka Brytania w nocy z 11 na 12 stycznia przeprowadzili pierwszy atak na cele w Jemenie. Od tamtego czasu Jemen był bombardowany ośmiokrotnie.

W odpowiedzi Huti ogłosili, że będą atakować na Morzu Czerwonym nie tylko statki związane z Izraelem, ale też jednostki amerykańskie i brytyjskie. Huti podejmują też próby ataków na okręty USA w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej.

Ataki Huti na statki na Morzu Czerwonym wywołały globalne zaniepokojenie o bezpieczeństwo żeglugi na trasie, którą przepływa 15 proc. towarów transportowanych drogą morską. Ominięcie Morza Czerwonego przy transporcie morskim z Azji do Europy oznacza konieczność opłynięcia Afryki, co wydłuża czas transportu o 10-14 dni.

Czytaj więcej

Huti trafili w amerykański kontenerowiec. USA potwierdzają

Atak USA i Wielką Brytanię na Jemen w nocy z 22 na 23 stycznia wspierany przez cztery inne państwa

W ataku na Jemen, przeprowadzonym w nocy z 22 na 23 stycznia, brały udział siły USA i Wielkiej Brytanii, wspierane przez Australię, Bahrajn, Kanadę i Holandię - głosi wspólne oświadczenie sześciu krajów. Zaatakowanych zostało osiem różnych miejsc w częściach Jemenu kontrolowanych przez Huti.

Wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej armii twierdzi, że w kierunku celów w Jemenie wystrzelono od 25 do 30 pocisków. Jemen był atakowany m.in. przez samoloty, które wystartowały z amerykańskiego lotniskowca.

Joe Biden w ubiegłym tygodniu powiedział, że ataki na Jemen będą trwały, nawet jeśli nie powstrzymają Huti przed atakowaniem statków na Morzu Czerwonym

Przedstawiciele USA twierdzą, że ataki zmniejszają potencjał Huti w zakresie przeprowadzania ataków na statki. Amerykanie nie podali jednak jak dotąd jak duże straty zadali Huti swoimi atakami.

- Osiągamy zamierzony efekt — poinformował jedynie przedstawiciel Pentagonu.

Brytyjski minister obrony, Grant Shapps, w wydanym oświadczeniu zapewnił, że najnowszy atak na cele w Jemenie został przeprowadzony w samoobronie.

- To działanie to kolejny cios dla ich ograniczonych zapasów i możliwości zagrażania światowemu handlu — podkreślił Shapps.

Prezydent Joe Biden w ubiegłym tygodniu powiedział, że ataki na Jemen będą trwały, nawet jeśli nie powstrzymają Huti przed atakowaniem statków na Morzu Czerwonym.

Informację o atakach na Huti w Jemenie podał Pentagon.

Dlaczego rebelianci Huti z Jemenu atakują statki na Morzu Czerwonym?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 794
Konflikty zbrojne
Ukraińskie wojsko dementuje doniesienia mediów o czołgach Abrams
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie niszczyli leopardy, tak samo niszczą i będą niszczyć czołgi Abrams
Konflikty zbrojne
Jest nowy pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy. 6 mld dolarów, w tym rakiety Patriot
Konflikty zbrojne
Kolejna zmiana w wojsku Ukrainy. Zełenski odwołał dowódcę