Huti trafili w amerykański kontenerowiec. USA potwierdzają

Centralne Dowództwo USA poinformowało, że rebelianci Huti uderzyli przeciwokrętowym pociskiem balistycznym w należący do Stanów Zjednoczonych kontenerowiec. Wojsko przekazało, że nie było ofiar ani rannych, a jednostka została lekko uszkodzona.

Publikacja: 15.01.2024 19:07

Huti trafili w amerykański kontenerowiec. USA potwierdzają

Foto: AFP

Amerykański operator statku Eagle Bulk Shipping poinformował, że jednostka została trafiona "niezidentyfikowanym pociskiem" podczas żeglugi 100 mil od Zatoki Adeńskiej. Załoga poinformowała o uszkodzeniu ładowni. Żaden z marynarzy nie został ranny.

"W wyniku uderzenia statek doznał niewielkich uszkodzeń ładowni, ale jest stabilny i kieruje się poza ten obszar" - przekazała firma Eagle Bulk, dodając, że jednostka przewoziła wyroby stalowe.

Wspierani przez Iran Huti, którzy kontrolują większość jemeńskiego wybrzeża Morza Czerwonego, atakują statki handlowe w tym obszarze, które według nich są powiązane z Izraelem lub zmierzają do izraelskich portów. 

Siły amerykańskie i brytyjskie odpowiedziały w zeszłym tygodniu, przeprowadzając dziesiątki ataków powietrznych i morskich na cele Huti w Jemenie.

Huti zapowiada, że odpowiedzą na ataki USA na Jemen

W poniedziałek brytyjska firma Ambrey zajmująca się bezpieczeństwem morskim poinformowała, że masowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla i należący do Stanów Zjednoczonych został podobno trafiony pociskiem rakietowym podczas tranzytu w pobliżu portu w Adenie.

Według Ambrey, statek nie był powiązany z Izraelem, a atak miał być wymierzony w interesy USA w odpowiedzi na niedawne ataki na pozycje wojskowe Huti.

W poniedziałek amerykańska armia poinformowała, że myśliwiec strącił przeciwokrętowy pocisk manewrujący wystrzelony przez rebeliantów Huti z terytorium Jemenu w stronę amerykańskiego niszczyciela znajdującego się na wodach Morza Czerwonego

Czytaj więcej

Huti wzięli na cel amerykański okręt. Myśliwiec strącił pocisk

Amerykańskie Dowództwo Centralne zapewnia, że niszczyciel, który był celem ataku Huti, nie został uszkodzony. W ataku nikt nie ucierpiał.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy