00:06
10.04.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 411
00:03
10.04.2023

Rosja traci w obwodzie donieckim nawet dwie kompanie żołnierzy na dobę

W pobliżu Marjinki i Awdijiwki armia rosyjska traci codziennie do dwóch kompanii - poinformował przedstawiciel ukraińskiej armii Ołeksij Dmytraszkiwski. - W rejonie Marjinki i Awdijiwki toczą się walki pozycyjne, (najeźdźcy – red.) mają przejściowe sukcesy, ale wszystkie nasze pozycje zajęte przez wroga są (przez Ukraińców - red.) odbijane. Rosja ponosi kolosalne straty, każdego dnia nieprzyjaciel traci około dwóch kompanii, ale nie traci nadziei - mówił na antenie ukraińskiej telewizji.

Według Dmytraszkiwskiego rosyjscy jeńcy zeznawali, że byli wysyłani do walki przez „niewystarczająco trzeźwych dowódców”, bez żadnego przygotowania. - Po prostu w środku nocy stawiają personel (żołnierzy - red.) pod lufy karabinów maszynowych, wysyłają ich do szturmu - opowiadał. Dodał, że w ciągu ostatniej doby za dnia najeźdźcy na wspomnianym kierunku korzystali z bojowych wozów piechoty, transporterów opancerzonych i czołgów, natomiast w nocy atakowała tylko piechota.

23:49
09.04.2023

Porwane dzieci z Ukrainy karane za niewstawanie do rosyjskiego hymnu

Po powrocie na Ukrainę dzieci deportowane przez Rosję donosiły o biciu i innych karach za odmowę śpiewania rosyjskiego hymnu narodowego, oraz za wspominanie, że są Ukraińcami - powiedziała Daria Herasimczuk, doradca pełnomocnika prezydenta ds. praw dzieci. - Dzieci, które wracają, nie mówią nic dobrego o tym, co im się tam przydarzyło. Niektóre były nawet bite (...) za ciągłe wspominanie, że są Ukraińcami, za to, że odmawiały śpiewania rosyjskiego hymnu, że odmawiały wstawania podczas hymnu rosyjskiego, że odmawiały śpiewania każdego ranka „Rossija, wpieriod” itp. Były za to bite i karane. nie pozwalano im chodzić na spacery, zmuszano ich do pisania i przepisywania niektórych rosyjskich tekstów itp. - mówiła na antenie ukraińskiej telewizji.

Herasimczuk podkreśliła, że ​​w Rosji następuje całkowita rusyfikacja ukraińskich dzieci. Porwane dzieci zwraca się przeciwko krewnym, przekonując ich, że rodzice ich porzucili i że nie powinni wracać na Ukrainę, bo rzekomo nikt tam na nich nie czeka.

23:30
09.04.2023

Kolejne kilometry ogrodzenia na granicy łotewsko-białoruskiej

W pierwszym etapie na granicy łotewsko-białoruskiej wybudowano około 54 km ogrodzenia. Teraz Ryga planuje już budowę kolejnych prawie 64 km.

Czytaj więcej

Łotwa rozbudowuje ogrodzenie na granicy z Białorusią. Rusza kolejny etap
23:07
09.04.2023

Iran ma nowego drona. Jego zasięg to 450 km

Jest w stanie osiągnąć pułap 12 tys. stóp, czyli ponad 3,5 km, i utrzymywać się na nim przez trzy godziny.

Czytaj więcej

Iran pochwalił się nowym dronem kamikadze dalekiego zasięgu
22:38
09.04.2023

Zełenski: Niech zostaną wysłuchane modlitwy o pokój wszystkich, którzy dziś obchodzą Wielkanoc

Do świątecznej tematyki nawiązał w swoim niedzielnym przemówieniu Wołodymyr Zełenski, choć prawosławna Wielkanoc obchodzona będzie dopiero za tydzień.

Czytaj więcej

Zełenski: Rosja ostrzelała Zaporoże. Tak państwo terrorystyczne spędza Niedzielę Palmową
22:06
09.04.2023

Brytyjska firma wysyła obłożony sankcjami sprzęt do Rosji przez Chiny

Mimo sankcyjnej zapory, do Rosji trafiają telefony i laptopy Apple, Samsunga, sprzęt Intela i AMD. Ale także zaawansowane technologicznie półprzewodniki i inne komponenty.

Czytaj więcej

Brytyjska firma złamała sankcje. Odbiorcą jej dostaw jest rosyjski Rostec
21:32
09.04.2023

Rosjanin zdjął flagę państwową z komisariatu policji. Został aresztowany

W obwodzie niżnonowogrodzkim aresztowano mężczyznę, który miał „zedrzeć flagę” Rosji z budynku policji. W przekazanym do mediów komunikacie podkreślono, że aresztowany był wcześniej „kilkukrotnie karany”. Teraz grozi mu rok więzienia z paragrafu dotyczącego znieważenia symboli państwowych.

20:58
09.04.2023

Jakie siły szykuje Ukraina do kontrofensywy? Prigożyn szacuje i ostrzega

Kijów przygotował około dwustu tysięcy żołnierzy do kontrofensywy - powiedział Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, na jednym ze spotkań propagandowych z udziałem tzw. blogerów wojennych. Wideo ze spotkania zostało opublikowane na Telegramie. - Zgromadzili około 200 tys., według niektórych źródeł do 400 tys. personelu, tego nie można lekceważyć - powiedział pozostający w konflikcie z Ministerstwem Obrony Prigożyn.

20:23
09.04.2023

Alarm powietrzny w dwóch ukraińskich obwodach

W obwodach mikołajowskim i chersońskim ogłoszony został alarm powietrzny. Stale obowiązuje on w obwodzie ługańskim i na okupowanym Krymie.

19:57
09.04.2023

Czy można zestrzelić rosyjskie bomby? Rzecznik lotnictwa: teoretycznie

Bomby zrzucane przez rosyjskie lotnictwo teoretycznie mogą zostać zestrzelone przez pociski przeciwlotnicze, ale może to wyczerpać ukraińskie zapasy i pozostawić ukraińskie niebo bezbronne przed rosyjskimi pociskami manewrującymi, samolotami i helikopterami - powiedział Jurij Ignat, rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych. - Wiadomo, że bombę, która leci na zasadzie bezwładności, zrzuconą z samolotu z dużej wysokości, (...) można też niejako zestrzelić. Ale skąd wziąć tyle środków? Zapasy nie są nieskończone. Aby zestrzelić bombę, potrzebujemy pocisku przeciwlotniczego, takiego, jaki jest używany do zestrzelenia pocisków manewrujących, samolotów wroga itp. – tłumaczył w ukraińskiej telewizji. - Jeżeli teraz policzymy, ile będzie potrzebnych pocisków - bo potrzeba więcej niż jednego pocisku (na jedną bombę – red.), to jest zagrożenie, że po prostu zabraknie nam broni do walki Rosjanami - mówił, zaznaczając, że głównym zadaniem Sił Powietrznych jest zapobieganie pojawianiu się na ukraińskim niebie rosyjskich samolotów i śmigłowców.

19:20
09.04.2023

Rosjanie ograniczyli ostrzał pozycji ukraińskich w obwodzie zaporoskim i donieckim

W ciągu ostatniego tygodnia najeźdźcy ostrzeliwali pozycje wojsk ukraińskich na kierunku zaporoskim i donieckim 1844 razy. To trzy razy mniej, niż w lutym br. - poinformował płk. Ołeksij Dmytraszkiwski, przedstawiciel armii ukraińskiej. - Na kierunku Awdijiwki trwają walki pozycyjne. Wróg próbuje zablokować Awdijewkę i zdobyć Marijinkę, aby ruszyć w kierunku miasta Kurachowe. Ale dzisiaj wrogowi nie wiodło się na żadnym kierunku. Dlatego wróg ostrzeliwuje ludność cywilną - mówił na antenie ukraińskiej telewizji.

Według Dmytraszkiwskiego, w obawie przed kontrofensywą, Rosjanie umacniają swoje pozycje, budują fortyfikacje i bardzo aktywnie przystąpili do minowania terenów. - Co więcej, nie wiem nawet, czy sporządzają mapy pól minowych, aby można je było później rozminowywać - dodał.

18:42
09.04.2023

W Zaporożu Rosjanie używają bomb lotniczych

W obwodzie zaporoskim wzrasta intensywność ostrzału, a najeźdźcy aktywnie używają bomb lotniczych - przekazał na antenie ukraińskiej telewizji Jurij Małaszko, szef zaporoskiej administracji wojskowej. Najbardziej dotknięte atakami mają być miasta Orichiw i Hulajpole. Wczoraj w wyniku ostrzału Orichiwa, zginął jeden cywil.

18:06
09.04.2023

Najeźdźcy ostrzelali wieś w obwodzie charkowskim. Ranny cywil

W obwodzie charkowskim rosyjska armia ostrzeliwała wieś Karajiczne w rejonie czuhujewskim. Jeden z mieszkańców został ciężko ranny - poinformował na Telegramie Ołeh Syniehubow, szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala. Lekarze walczą o jego życie.

17:32
09.04.2023

Rosyjski dron zestrzelony nad obwodem sumskim

Obrona powietrzna w niedzielę zestrzeliła nad obwodem sumskim rosyjski bezzałogowiec typu ZALA 421-16Е - poinformowało Dowództwo Operacyjne „Północ"”. Wystrzeliwany w powietrze za pomocą pneumatycznej katapulty dron według deklaracji Rosji jest jest niewrażliwy na stacje radarowe.

17:00
09.04.2023

Rosja od miesiąca nie dokonuje masowych ataków rakietowych

9 kwietnia mija dokładnie miesiąc od ostatniego zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę. Ostatni raz rosyjscy najeźdźcy siali w ten sposób terror 9 marca - zwracają uwagę niektóre ukraińskie kanały na Telegramie.

16:20
09.04.2023

Spotkanie szefów MSZ Rosji, Syrii, Turcji i Iranu przełożone na maj

Czterostronne spotkanie na szczeblu ministrów spraw zagranicznych Syrii, Turcji, Iranu i Rosji zostało przełożone na początek maja - poinformował ambasador Rosji w Syrii Aleksander Jefimow. - Spotkanie, które miało się odbyć w poniedziałek, zostało przełożone na początek maja. Kontakty i konsultacje między zainteresowanymi stronami trwają, aby osiągnąć pozytywne rezultaty w tym zakresie - powiedział w rozmowie z syryjską gazetą Al-Watan.

15:44
09.04.2023

Izrael przedłuża wizy dla uchodźców z Ukrainy

Premier Izraela Beniamin Netanjahu podjął decyzję o przedłużeniu wiz i dalszym udzielaniu pomocy medycznej i socjalnej uchodźcom z Ukrainy - poinformowało biuro szefa rządu. W lutym izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen podczas wizyty w Kijowie powiedział, że na spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim obiecał mu rozszerzenie wsparcia dla Ukrainy i udział w jej odbudowie, a także zapowiedział „gwarancje kredytowe do 200 mln dol”.

14:52
09.04.2023

Alarm przeciwlotniczy w Doniecku

W Doniecku ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Mieszkańców wezwano do udania się do schronów.

14:12
09.04.2023

Biełgorod: władze informują, jak się ewakuować

"Powiadom bliskich, weź awaryjną walizkę, udaj się w bezpieczne miejsce" —  brzmi treść komunikatu, który rosyjskie władze przekazały mieszkańcom obwodu biełgorodzkiego. W ulotce poinformowano, co każdy powinien zapakować do "walizki ewakuacyjnej".

13:39
09.04.2023

Presja USA na firmy i rządy, które nadal prowadzą interesy z Rosją

Amerykańscy eksperci podzielą się informacjami wywiadowczymi na temat osób tak fizycznych jak i prawnych unikających sankcji i ostrzegą przed możliwymi karami za nieprzestrzeganie międzynarodowych restrykcji. Najdotkliwszą jest utrata dostępu do amerykańskiego rynku.

Czytaj więcej

Tajna podróż Białego Domu do Europy; kto robi interesy z Rosją, pożałuje
12:57
09.04.2023

Melitopol: Siły ukraińskie zniszczyły 15 roryjskich obiektów wojskowych

W ciągu dwóch tygodni w okupowanej części obwodu zaporoskiego, w tym w Melitopolu, siły ukraińskie zniszczyły ponad 15 obiektów wojsk wroga. Doszło do intensyfikacji eksplozji, m.in. w magazynach rosyjskiego sprzętu – poinformował Iwan Fedorow, mer Melitopola.

12:12
09.04.2023

Papież Franciszek modli się o pokój dla Ukrainy

"Pomóż umiłowanemu narodowi ukraińskiemu na drodze do pokoju, a naród rosyjski obdarz światłem paschalnym. Pociesz rannych i tych, którzy stracili w wojnie swoich bliskich, spraw, aby jeńcy mogli zdrowi i cali powrócić do swoich rodzin" - powiedział papież Franciszek podczas wielkanocnego orędzia.

Czytaj więcej

Papież: „Pomóż narodowi ukraińskiemu na drodze pokoju"
11:40
09.04.2023

Na Morzu Czarnym rosyjskie okręty uzbrojone rakiety Kalibr

W akwenie Morza Czarnego Rosja utrzymuje w niedzielę 11 okrętów, w tym dwa podwodne, uzbrojone w osiem rakiet manewrujących Kalibr – powiadomiło ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe.

10:21
09.04.2023

ISW: Zdolności ofensywne Rosjan dochodzą do końca

Zdaniem Instytutu Studiów nad Wojną w ostatnich dniach siły rosyjskie używają ze wzmożoną siłą artylerii, by zrekompensować swoje zmniejszone możliwości ofensywne. Analitycy amerykańskiego think tanku zwracają uwagę na malejące tempo rosyjskich operacji ofensywnych na całym froncie. Ich zdaniem dowodzi to, że ofensywa rosyjska zbliżyła się do punktu kulminacyjnego.

09:59
09.04.2023

Marsze wielkanocne w Niemczech w cieniu wojny w Ukrainie

W Niemczech odbyły się tradycyjne marsze wielkanocne. Na transparentach wzywano do pokoju między Moskwą a Kijowem, ale też sprzeciwiano się dostarczaniu broni Ukrainie.

09:39
09.04.2023

Straż Graniczna: Z Ukrainy do Polski wjechało w sobotę prawie 23 tys. osób

Wczoraj z Ukrainy do Polski wjechało prawie 23 tysiące osób - informuje Straż Graniczna. Z Polski na Ukrainę strażnicy odprawili natomiast ponad 37 tysięcy podróżnych.

09:02
09.04.2023

Rosjanie ostrzelali 18 miast i osiedli Zaporoża

W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali 18 miast i osiedli na Zaporożu, zabijając troje cywilów - poinformowała administracja wojskowa obwodu zaporoskiego. Pociski spadły na miasta: Zaporoże, Orihiw i Hulajpole. Najeźdźcy dokonali 4 uderzeń lotniczych, 5 ataków samolotami bezzałogowymi i 46 ostrzałów artyleryjskich.

08:37
09.04.2023

Metropolita lwowski: Mieszkańcy Ukrainy wpisują się w drogę krzyżową Jezusa

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, składając wiernym życzenia wielkanocne powiedział, że "mieszkańcy Ukrainy wpisują się w drogę krzyżową Jezusa wraz z własną drogą krzyżową, którą powoduje trwająca wojna". Metropolita lwowski dodał: „Życzę i wierzę, że także Ukraina, a także wszyscy ludzie dobrej woli na świecie doczekają się tego dnia i tego poranka Wielkanocnego, kiedy Chrystus przyjdzie i powie nam wszystkim "Pokój Wam!”

08:00
09.04.2023

Zełenski pojedzie do Niemiec?

Według informacji niemieckiego Bilda, prezydent Ukrainy wkrótce odwiedzi Niemcy, gdzie ma odebrać Nagrodę Karola Wielkiego. To nagroda ustanowiona w 1950 roku, przyznawana w Akwizgranie wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie.

07:32
09.04.2023

Polskie Kraby "z powodzeniem wykonują zadania bojowe na froncie"

Ukraiński Sztab Generalny zaprezentował na Twitterze polskie samobieżne armatohaubice Krab w trakcie działań na froncie. "Kraby z powodzeniem wykonują zadania bojowe na froncie. Nasi żołnierze szybko opanowali zachodni sprzęt" - napisano.

07:02
09.04.2023

Zełenski złożył świąteczne życzenia

Prezydent Ukrainy złożył w mediach społecznościowych życzenia "wszystkim Ukraińcom, wszystkim chrześcijanom obchodzącym dziś Wielkanoc. Na linii frontu, w naszych miastach i wioskach. Wszystkim, którzy świętują Wielkanoc w Europie, obu Amerykach, Afryce, Azji, Australii. Światu, który chce żyć swobodnie. Światu, który ceni życie, szacunek i równość każdego człowieka."

06:33
09.04.2023

ISW o postępach w okolicy Bachmutu

Instytut Studiów nad Wojną pisze w najnowszej analizie o rosyjskich postępach w rejonie Bachmutu, jednocześnie podkreślając napięcia między regularną armią a Grupą Wagnera dotyczące przypisania zasług za taktyczne sukcesy w tej okolicy.

06:15
09.04.2023

Rosjanie kontynuują ostrzał w Donbasie

Rosjanie kontynuują ostrzały i szturmy w Donbasie. Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował, że w ciągu ostatniej doby przeprowadzili 40 bombardowań z powietrza i 58 ostrzałów z artylerii rakietowej. Celem były zarówno pozycje wojska ukraińskich, jak i cele cywilne. Rosjanie kontynuują szturmy w okolicach Łymańska, w Bachmucie, Awdijiwce i Marince. Wczoraj ukraińscy żołnierze odparli tam ponad 50 ataków. Szczególnie zacięte walki toczą się pod Łymańskiem i o Bachmut. Obrońcy miasta odparli w ciągu doby 10 szturmów. Bardzo trudna sytuacja jest pod Marinką, którą nieprzyjaciel atakował 15 razy. Na Zaporożu i pod Chersoniem Rosjanie umacniają fortyfikacje i pozycje obronne, prowadzą też ciągły ostrzał artyleryjski miejscowości w pobliżu frontu.

06:00
08.04.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 409