Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosyjski ambasador w Niemczech mówi, że Niemcy chcą skonfiskować zamrożone rosyjskie aktywa i przekazać je Ukrainie.
Scholz był w przeszłości wielokrotnie krytykowany za zbytnią powściągliwość w pomocy militarnej dla Ukrainy i zwlekanie z decyzją o dostawach na Ukrainę m.in. wozów bojowych Marder i czołgów Leopard 2 (ostatecznie Niemcy zdecydowały się dostarczyć Ukrainie zarówno swoje wozy bojowe, jak i swoje czołgi podstawowe).
Tymczasem sam kanclerz Niemiec, w Bundestagu, przekonywał iż Niemcy "zachowują i wzmacniają jedność między sojusznikami najpierw przygotowując, poufnie, decyzje ws. dostaw dla Ukrainy, a dopiero potem je komunikując".
Czytaj więcej
W czasie wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Wielkiej Brytanii brytyjski premier, Rishi Sunak zaoferuje prezydentowi Ukrainy poszerzenie szkolenia ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii, w tym rozpoczęcie szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach zgodnych ze standardami NATO - czytamy w komunikacie wydanym przez kancelarię brytyjskiego premiera.
Kanclerz Niemiec mówił też, że w kwestii dostaw czołgów podstawowych na Ukrainę Niemcy współpracowały z prezydentem USA, Joe Bidenem.
Niemcy ogłosiły decyzje o dostawie czołgów Leopard 2 Ukrainie i zgodę na reeksport tych czołgów przez inne kraje, które je posiadają (w tym Polskę, która chce przekazać Ukrainie 14 takich czołgów) tego samego dnia, w którym Joe Biden zapowiedział, że USA dostarczą Ukrainie 31 czołgów Abrams.
Niemcy zachowują i wzmacniają jedność między sojusznikami najpierw przygotowując, poufnie, decyzje ws. dostaw dla Ukrainy, a dopiero potem je komunikując
Olaf Scholz, kanclerz Niemiec
- Tym co szkodzi naszej jedności jest publiczna rywalizacja w prześciganiu się na czołgi bojowe, okręty podwodne, samoloty - kto zaapeluje o więcej - przekonywał Scholz.
O tym, że Ukraina mogłaby otrzymać zachodnie myśliwce F-16 mówił szef MSZ Holandii, a także Francuzi, ale też przedstawiciele władz Polski i krajów bałtyckich. Dostaw zachodnich samolotów dla Ukrainy nie wyklucza też Wielka Brytania.
Z kolei o tym, że Niemcy mogłyby dostarczyć Ukrainie okręty podwodne, mówił wiceszef MSZ Ukrainy, Andrij Melnyk.