UE: Jest porozumienie. Będzie dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji

Ambasadorowie państw UE w Brukseli, na marginesie szczytu przywódców państw Unii Europejskiej, porozumieli się co do dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji.

Publikacja: 16.12.2022 05:01

Charles Michel i Ursula von der Leyen

Charles Michel i Ursula von der Leyen

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 296

Nowy pakiet sankcji nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony, ponieważ musi być formalnie zatwierdzony przez wszystkie państwa członkowskie UE.

Prawdopodobnie oficjalna informacja o przyjęciu dziewiątego pakietu sankcji pojawi się w piątek około południa - informuje Reuters.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła propozycję dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji, który obejmował m.in. umieszczenie na liście rosyjskich podmiotów objętych sankcjami kolejnych 200 osób fizycznych i prawnych. Na liście tej znajdowali się ministrowie rosyjskiego rządu, parlamentarzyści, gubernatorzy, a także partie polityczne i podmioty związane z siłami zbrojnymi.

Czytaj więcej

Spory o 9 pakiet antyrosyjskich sankcji. Potężne uderzenie w rosyjskie media

Już wcześniej sankcjami UE objętych zostało 1 241 osób fizycznych i 118 osób prawnych. Znalezienie się na liście podmiotów objętych sankcjami wiąże się z zakazem podróżowania do UE i zamrożeniem aktywów posiadanych na terenie Unii Europejskiej.

Dziewiąty pakiet sankcji ma również objąć rosyjski przemysł obronny, kolejne rosyjskie banki oraz sektor wydobywczy. W propozycji przedstawionej przez UE znalazły się również zapisy o ograniczeniu eksportu do Rosji środków chemicznych, elektroniki i podzespołów, które mogą być wykorzystywane przez siły zbrojne, a także części do produkcji bezzałogowych statków powietrznych.

Przywódcy państw UE na szczycie w Brukseli zatwierdzili wartą 18 mld dolarów pomoc makrofinansową dla Ukrainy w 2023 roku

Ostateczny tekst dziewiątego pakietu ma zawierać klauzulę, dotyczącą sankcji sektorowych, która ma zapewnić podmiotom z UE możliwość współpracy z dużymi firmami z nieobjętej sankcjami branży spożywczej i rolnej, należącymi do objętych sankcjami oligarchów pod warunkiem, że zajmowały się one eksportem przed inwazją Rosji na Ukrainę - podaje Euronews. Ten ostatni warunek ma przeciwdziałać obchodzeniu sankcji przez zakładanie nowych przedsiębiorstw przez objętych sankcjami oligarchów. 

Jednocześnie przywódcy państw UE na szczycie w Brukseli zatwierdzili wartą 18 mld dolarów pomoc makrofinansową dla Ukrainy w 2023 roku. Ma ona umożliwić Kijowowi pokrycie deficytu budżetowego i przeciwdziałać załamaniu się ukraińskiej gospodarki, obciążonej kosztami wojny z Rosją.

Przez pewien czas przyjęcie tego pakietu pomocy dla Ukrainy blokowała Polska, która miała zastrzeżenia co do propozycji minimalnego podatku od dużych korporacji, który był przyjmowany w pakiecie wraz z pomocą makrofinansową dla Ukrainy. Ostatecznie jednak Polska wycofała swoje weto. Wcześniej weto wycofały Węgry, które przez pewien czas blokowały pomoc dla Ukrainy w związku ze swoimi negocjacjami z Brukselą ws. przyjęcia węgierskiego planu odbudowy.

Czytaj więcej

Dziwne weto premiera w Brukseli. Polska blokowała m.in. pomoc dla Ukrainy

Wołodymyr Zełenski, przemawiając na forum Rady Europejskiej za pośrednictwem wideołącza stwierdził, że "pakiet pomocy makrofinansowej dla Ukrainy jest także bronią do obrony wolności" - Podobnie jak dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji. To nasza ochrona. Proszę, zrozumcie to! Mam nadzieję, że już w styczniu będziemy mogli podziękować wam za pierwszą transzę pomocy makrofinansowej - dodał.

Nowy pakiet sankcji nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony, ponieważ musi być formalnie zatwierdzony przez wszystkie państwa członkowskie UE.

Prawdopodobnie oficjalna informacja o przyjęciu dziewiątego pakietu sankcji pojawi się w piątek około południa - informuje Reuters.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Rosja przed wiosennym poborem. Sztab Generalny "uspokaja"
Konflikty zbrojne
Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Cel? Elektrownie. Polska poderwała myśliwce
Konflikty zbrojne
Izrael zaatakował z powietrza Syrię. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych
Konflikty zbrojne
Wojna na Ukrainie. Niewielkie, ale stałe zdobycze Rosjan
Konflikty zbrojne
Cyryl I ogłasza „świętą wojnę”