Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 278

Zapasy wojskowe USA i sojuszników kurczą się, a Ukraina w miarę trwania wojny ma coraz większe zapotrzebowanie na bardziej zaawansowaną broń. Proponowany przez Boeinga system, nazwany Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB), jest jednym z kilku planów wprowadzenia do produkcji nowej amunicji dla Ukrainy i wschodnioeuropejskich sojuszników USA - informuje agencja Reutera.

GLSDB mogłyby zostać dostarczona już wiosną 2023 roku. Jest to połączenie szybującej bomby lotniczej GBU-39 z silnikiem rakietowym M26, z których oba są w zapasach USA.

Czytaj więcej

Rosjanie od lutego zniszczyli 32 tys. obiekty cywilne na Ukrainie

Doug Bush, asystent sekretarza US Army ds. zakupów, planowania i logistyki powiedział reporterom w Pentagonie w zeszłym tygodniu, że armia rozważa również przyspieszenie produkcji 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich - obecnie produkowanych tylko w zakładach rządowych - poprzez umożliwienie produkcji przed podwykonawców.

- Inwazja na Ukrainę spowodowała wzrost zapotrzebowania na broń i amunicję produkcji amerykańskiej. Sojusznicy USA w Europie Wschodniej "składają wiele zamówień" na różne rodzaje broni, które zaopatrują Ukrainę - dodał Bush.

- Chodzi o uzyskanie liczb przy niskich kosztach - powiedział Tom Karako, ekspert ds. broni i bezpieczeństwa w Center for Strategic and International Studies. Dodał, że kurczące się zapasy USA pozwalają wyjaśnić pośpiech, aby uzyskać więcej broni na teraz.

Czytaj więcej

Amerykanie w Polsce naprawiają haubice wykorzystywane na Ukrainie

- Zapasy są coraz mniejsze w stosunku do poziomów, które chcemy mieć pod ręką i z pewnością do poziomów, których będziemy potrzebować, aby odstraszyć konflikt z Chinami - dodał.

Karako zauważył również, że wyjście USA z Afganistanu pozostawiło wiele dostępnych bomb zrzucanych z powietrza. Nie można ich łatwo użyć z ukraińskimi samolotami, ale "w dzisiejszym kontekście powinniśmy szukać innowacyjnych sposobów na przekształcenie ich zdolności".

Chociaż Stany Zjednoczone odrzuciły prośby o rakietę ATACMS o zasięgu 297 km, zasięg GLSDB wynoszący 150 km pozwoliłby Ukrainie trafiać w ważne cele wojskowe, które do tej pory były poza ich zasięgiem. 

Czytaj więcej

"NYT": Na Ukrainie używa się tyle artylerii w ciągu jednego dnia, ile w Afganistanie w ciągu miesiąca

GLSDB jest produkowany wspólnie przez SAAB AB i Boeinga. Był w fazie rozwoju od 2019 roku, na długo przed inwazją, którą Rosja nazywa "operacją specjalną". W październiku szef SAAB Micael Johansson powiedział, że firma spodziewa się pierwszych zamówień.

Silnik rakietowy M26 jest względnie dostępny, a GBU-39 kosztuje około 40 tys. dolarów za sztukę, co sprawia, że gotowy GLSDB jest niedrogi, a jego główne komponenty łatwo dostępne. 

GLSDB jest naprowadzany przez GPS, może pokonać niektóre elektroniczne zakłócenia, jest użyteczny we wszystkich warunkach pogodowych i może być użyty przeciwko pojazdom opancerzonym. GBU-39 - który funkcjonowałby jako głowica bojowa GLSDB - ma małe, składane skrzydła, które pozwalają mu szybować na odległość ponad 100 km, jeśli zostanie zrzucony z samolotu.