"Wedle wszelkich kryteriów dostarczanie pomocy finansowej nielegalnemu reżimowi, który przejął władzę siłą jest niezgodne z prawem i nie mieści się w ramach amerykańskiego systemu prawnego"
- głosi oświadczenie.
Jak komentuje agencja Reutera, wydaje się ono nawiązywać do uwag wygłoszonych wcześniej przez odsuniętego od władzy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.
Rosyjskie ministerstwo ostrzega też Waszyngton przed konsekwencjami udzielania "bezwarunkowego poparcia radykalnym elementom na Ukrainie".
18.28
Szwecja na wniosek strony ukraińskiej wyśle samolot, który wykona w czwartek lot obserwacyjny nad Ukrainą
- zdecydował szwedzki rząd.
- W ten sposób możemy przyczynić się do otrzymania dokładnych i bezstronnych informacji o sytuacji na Ukrainie - powiedziała szwedzka minister obrony Karin Enstroem.
Na pokładzie wojskowego samolotu transportowego TP100 znajdować się będą obserwatorzy z Norwegii, Belgii i Wielkiej Brytanii. Maszyna ma dokonać wysokiej jakości zdjęć.
Obserwację terytorium Ukrainy przez szwedzkie siły powietrzne umożliwia umowa o otwartych przestworzach Open Skies, którą podpisały 34 kraje, w tym Rosja. Misja nad Ukrainą odbędzie się w ramach działań OBWE.
18.16
Konsul Wiesław Mazur opowiedział także jak tworzone są listy referendalne na Krymie. Jak ocenił, "najlepszy biznes" robią agencje nieruchomości, ponieważ wyszukają mieszkania, pomieszczenia i domy, gdzie zamieszkują ludzie przyjeżdżający z Rosji, a chcący wziąć udział w referendum. - Chodzą grupy osób z mieszkania do mieszkania, spisują ludzi (tam) zamieszkujących. Każda taka osoba, która zamieszkuje, jest wpisywana na listę osób i będzie (brała udział) w referendum - mówił konsul. Jego zdaniem minimum 80-90 proc. głosujących będzie za wejściem Krymu do Rosji.
Konsul ocenił, że elementem najbardziej hamującym "samozwańcze władze Krymu" są Tatarzy krymscy. Jak mówił, jest to grupa ok. 250 tys. ludzi jednoznacznie deklarująca pozostanie w Ukrainie i opowiadająca się za przystąpieniem Ukrainy do UE.
18.05
Konsul generalny RP w Sewastopolu Wiesław Mazur poinformował, że spośród 34 Polaków mieszkających na Krymie pozostało tam kilkanaście osób: głównie księża oraz kilka Polek, których mężowie są Ukraińcami. Zapewnił, że Polacy na Krymie mają zapewnioną opiekę konsularną. Dodał, że w ostatnich dwóch tygodniach konsulat nie odnotował żadnego incydentu z udziałem obywatela Polski.
Mazur podkreślił, że decyzja o ewakuacji placówki w Sewastopolu została podjęta w ostatniej chwili. - Baliśmy się, że przyjdzie chwila, gdzie zostaniemy otoczeni przez "zielonych ludzi" i udzielą nam, jak wszystkim udzielają "bezpiecznej pomocy" - powiedział. Zaznaczył, że konsulat zabezpieczył mienie placówki, dokumenty oraz nośniki informacyjne, aby nie dostały się w niepowołane ręce.
Mazur zapewnił ponadto, że w ciągu dwóch dni jest możliwość ponownego uruchomienia konsulatu w Sewastopolu.
17.01
MSZ Federacji Rosyjskiej zwróciło uwagę, że uchwalając deklarację niepodległości parlament Krymu odwołał się do decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze w sprawie Kosowa z 22 lipca 2010 roku. Trybunał orzekł wówczas, że jednostronne proklamowanie niepodległości przez część państwa - Kosowo było częścią Serbii - nie stanowi naruszenia prawa międzynarodowego.
MSZ Rosji podkreśliło, że wniosek ten jasno sformułowano również w czasie przesłuchań, które poprzedziły werdykt Trybunału, w tym w dokumentach i wystąpieniach oficjalnych przedstawicieli USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Austrii, Danii i innych krajów zachodnich.
16.55
Według opublikowanego właśnie sondażu gazety "Washington Post" 56 proc. Amerykanów chce, by USA wraz z Europą nałożyły sankcje na Rosję z reakcji na inwazję na Krym. 31 proc. jest przeciwnych takim sankcjom. Czytaj więcej
16.42
Jako "prawowitą" określiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej deklarację niepodległości uchwaloną w tym dniu przez Radę Najwyższą Autonomicznej Republiki Krymu.
"Jeśli narody Krymu opowiedzą się w zaplanowanym na 16 marca 2014 roku referendum za wejściem Krymu, włączając w to Autonomiczną Republikę Krymu i miasto Sewastopol, w skład Rosji, po tymże referendum Krym zostanie ogłoszony niepodległym państwem o republikańskim systemie rządów" - głosi deklaracja.
MSZ Rosji zapewniło, że "FR w pełnej mierze uszanuje rezultaty swobodnego wyrażenia woli narodów Krymu w referendum, na które zaproszono obserwatorów z OBWE i w ramach relacji dwustronnych"
.
16.40
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry'm, że prawo mieszkańców Krymu do niezależnego określenia swej przyszłości musi być respektowane - podało w komunikacie rosyjskie MSZ.
Ławrow dodał, że w poszukiwaniu wyjścia z ukraińskiego kryzysu należy brać pod uwagę interesy wszystkich obywateli tego kraju, mieszkających we wszystkich jego regionach.
Według komunikatu MSZ ministrowie omawiali "rosyjskie i amerykańskie propozycje dotyczące rozwiązania kryzysu na Ukrainie".
16.39
Polska uznaje integralność terytorialną Ukrainy, a więc nie uznaje deklaracji o niepodległości Krymu - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski.
- Uważamy, że jeżeli pojawiają się problemy (...), mamy w Europie ku temu instrumenty Rady Europy, OBWE, konwencje i bogate doświadczenia, jak radzić sobie z tego typu problemami. One polegają na tym, żeby mniejszościom dawać maksymalną ilość praw, tak, aby stawało się jak najmniej ważne, że gdzieś przebiega granica - powiedział Sikorski.
- Metodą na to nie jest zmienianie granic siłą - dodał szef MSZ.
16.24
Liczba ofiar zamieszek na Ukrainie wzrosła do 102 - podaje ukraińskie Ministerstwo Zdrowia.
#Ukrainian
unrests death toll reaches 102 people – Health Ministry
http://t.co/jhL5bSgg79
|PR News
15.44
Ukraiński komitet ds. radia i telewizji nakazał operatorom kablowym odłączenie sygnału rosyjskich stacji telewizyjnych. Mają na to czas do godz. 19 we wtorek. Komitet wyjaśnił, że decyzja ta spowodowana jest troską o bezpieczeństwo informacyjne państwa.
W piśmie do operatorów sieci kablowych wskazano, że powinni oni odciąć przede wszystkim nadawanie takich rosyjskich stacji jak Wiesti, Rossija 24, ORT, RTR Planeta i NTV Mir.
Uzasadniając swoją decyzję, komitet powołał się na ustalenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z 1 marca, mówiące o „niezwłocznych działaniach, które należy podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego, niepodległości i jedności terytorialnej Ukrainy".
Komitet zalecił jednocześnie operatorom kablówek udostępnianie ich sieci do transmisji krymskich stacji telewizyjnych ATR, Krym i Czornomorska.
15.42
Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko powiedział, że SBU przerwała działania grup, które organizował dywersant, obywatel Rosji, powiązany z jedną z jej służb specjalnych i zatrzymany przez władze Ukrainy.
Interfax-Ukraina pisze, że chodzi o 37-letniego obywatela Federacji Rosyjskiej, powiązanego z jedną z rosyjskich służb specjalnych, który utworzył zbrojną grupę dywersyjno-wywrotową w celu zdestabilizowania sytuacji na Ukrainie.
Naływajczenko powiedział na konferencji prasowej w Kijowie, że na Ukrainie istnieje "zagrożenie działalnością grup dywersyjno-wywrotowych, które są organizowane i finansowane po to, by szczuć ludzi na siebie nawzajem".
- Mamy jasność, że zatrzymany był powiązany z jedną ze służb specjalnych FR - powiedział szef SBU. Dodał, że śledztwo wykaże, z którą dokładnie. - Kto i na jakim stanowisku wydawał przestępcze rozkazy - powiedział Naływajczenko. Wyraził nadzieję, że zatrzymany będzie współpracować ze śledczymi.
15.30
Donald Tusk wyraził nadzieję, że polityczna część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina zostanie podpisana jeszcze w tym miesiącu. Jak ocenił, do podpisania umowy nie dojdzie przed zaplanowanym na 21 marca szczytem Rady Europejskiej w Brukseli.
- Dzień podpisania wybierzemy wspólnie z Kijowem, nie widzę powodu, żeby coś dopychać na siłę. Jak będziemy gotowi, to podpiszemy, bardzo bym chciał, żeby to było w marcu - powiedział Tusk.
15.15
Komisja Europejska zaproponowała jednostronne otwarcie unijnego rynku dla eksportu z Ukrainy. To część unijnego pakietu wsparcia gospodarczego dla tego kraju, który przyjęto w zeszłym tygodniu.
- To konkretne i namacalne wsparcie UE dla Ukrainy - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso na konferencji prasowej w Strasburgu. Dodał, że korzyści z tych ułatwień handlowych dla Ukrainy mogą wynieść około 500 mln euro rocznie.
Dzięki propozycji KE ukraińscy eksporterzy będą korzystać z preferencyjnych zasad dostępu do rynku UE, przede wszystkim z niższych taryf celnych.
Ułatwienia takie przewiduje umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) między UE a Ukrainą, która miała być podpisana wraz z umową stowarzyszeniową.
Propozycję Komisji muszą jeszcze zaakceptować Parlament Europejski oraz państwa członkowskie. Barroso wyraził nadzieję, że decyzja ta wejdzie w życie przed czerwcem tego roku. Decyzja ta ma obowiązywać do listopada 2014 r.; KE ma nadzieję, że do tego czasu podpisana zostanie umowa o stowarzyszeniu i DCFTA
14.50
Lotnisko w stolicy Autonomicznej Republiki Krymu odwołało dziś wszystkie przyloty samolotów z Kijowa, przyjmując jednocześnie loty z Moskwy.
14.26
Decyzje o sankcjach wobec Rosji będą obowiązywać od poniedziałku - powiedział premier Donald Tusk podczas briefingu w KPRM. Czytaj więcej.
.@premiertusk o sankcjach wobec Rosji: decyzje już zapadły, sankcje będą obowiązywać od poniedziałku
14.05
7 marca rozpoczęła się Paraolimpiada, ale w obliczu obecnych wydarzeń kilka państw nie wysłało swoich sportowców do Rosji. Koszmar na Ukrainie wzmaga się coraz bardziej, im mniej dni pozostało do zakończenia olimpiady w Soczi. Czego możemy spodziewać się po najbliższych dniach? Czytaj więcej.
13.59
O planowanym spotkaniu sotników Samoobrony pisze dziennikarz "Rz" Tomasz Piechal.
O 22 ma sie odbyć spotkanie sotników Samoobrony, którzy zdecydują się jak zareagować na sytuacje w Krymie Rozczarowanie politykami #MisjaODF
13.48
Krym ogłasza niepodległość - czytaj podsumowanie.
13.30
11 miliardów euro od Komisji Europejskiej może otrzymać Ukraina. Decyzja może zapaść jeszcze dziś - poinformowali Jose Manuel Barroso, szef Komisji Europejskiej i Karel de Gucht, unijny komisarz ds. handlu - podała agencja Interfax Ukraina.
Today the @EU_Commission will adopt trade provisions to support #Ukraine. I will present this w/ Cssr De Gucht at 15h http://t.co/wSdm691Y1q
13.20
Rosyjskie siły zbrojne przećwiczą desantowanie z powietrza 3500 żołnierzy.
Manewry potrwają do soboty. Będzie to pierwsze od 20 lat masowe desantowanie żołnierzy z powietrza w Rosji. Miejsca zrzutu nie ujawniono. Podano tylko, że w ćwiczeniach bierze udział dywizja powietrznodesantowa z Iwanowa, 245 km na północny wschód od Moskwy.
W ćwiczeniach uczestniczy około 4000 żołnierzy wojsk powietrznodesantowych i 36 wojskowych samolotów transportowych.
13.16
Natowski samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS E-3A ma rozpocząć dziś misję w rumuńskiej przestrzeni powietrznej - poinformowało ministerstwo obrony Rumunii.
Dzień wcześniej Rada Północnoatlantycka zdecydowała o wykorzystaniu AWACS-ów nad Polską i Rumunią w ramach starań Sojuszu mających na celu monitorowanie kryzysu na Ukrainie.
12.51
AFP: lotniska na Krymie przyjmują samoloty tylko z Rosji.
12.45
Polski oficer łącznikowy ofiarą prowokacji na Majdanie - informuje RMF FM. Reporter stacji dotarł do treści notatki policjanta, który informuje szefa komendy głównej o tym, że jego pobyt w pobliżu barykad demonstrantów był filmowany przez służby starego MSW Ukrainy. Czytaj więcej.
12.39
Achmetow do władz Ukrainy: Nie zaogniać sytuacji na południu i wschodzie.
W oświadczeniu przekazanym agencji Interfax-Ukraina Achmetow napisał, że obecnie w południowo-wschodnich regionach kraju jest bardzo skomplikowana sytuacja polityczna i psychologiczna.
"Kiedy władza aresztuje jednego z liderów wschodu, to nie uspokaja sytuacji w regionie, lecz jeszcze bardziej ją zaognia. To, czy Mychajło Dobkin jest czy nie jest winny, powinien orzec niezawisły sąd po wszechstronnym dochodzeniu" - napisał Rinat Achmetow.
12.12
Co ONZ może zrobić w sprawie Ukrainy? - pisze prof. Ireneusz C. Kamiński, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Czytaj więcej.
11.58
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla telewizji BBC wyraził zdumienie tym, że Rosja nie uznaje ukraińskiego rządu Arsenija Jaceniuka i wezwał Moskwę do "powrotu na drogę praworządności".
Powinniśmy chronić integralność terytorialną Ukrainy: Min. @sikorskiradek dla @BBCNewsnight , 10 marca 2014 http://t.co/jEwW43JDUR
11.45
Komentarze po wystąpieniu Wiktora Janukowycza w Rostowie nad Donem.
Po wystąpieniu Janukowycza: Rosja gra na wielomiesięczny konflikt, postara się zerwać w maju wybory prezydenta Ukrainy, nie uzna ich wyniku.
Tak sobie myślę że Ukraina oczami Janukowycza jest idealnym uzasadnieniem dla rosyjskiej interwencji.
11.43
Parlament Ukrainy zażądał od parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu anulowania zaplanowanego na najbliższą niedzielę referendum, w którym mieszkańcy półwyspu mają potwierdzić decyzję krymskich deputowanych o przyłączeniu Autonomii do Rosji.
Rada Najwyższa w Kijowie uznała, że referendum w obecnym kształcie jest sprzeczne z konstytucją Ukrainy. W rezolucji w tej sprawie deputowani ukraińskiego parlamentu podkreślili, że parlament Krymu nie posiada pełnomocnictw do prowadzenia polityki zagranicznej.
11.34
Janukowycz uderza w moskiewską giełdę. Wystąpienie zbiegłego do Rosji byłego prezydenta Ukrainy przyspieszyło spadek indeksów na moskiewskim parkiecie. Czytaj więcej.
11.20
Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację niepodległości.
Tekst deklaracji opublikowano na stronie internetowej Rady Najwyższej Autonomii.
"Jeśli narody Krymu opowiedzą się w zaplanowanym na 16 marca 2014 r. referendum za wejściem Krymu, włączając w to Autonomiczną Republikę Krymu i miasto Sewastopol, w skład Rosji, po tymże referendum Krym zostanie ogłoszony niepodległym państwem o republikańskim systemie rządów" - czytamy w deklaracji.
Parlament Krymu ogłosił niepodległość.
11.05
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dysponuje dowodami, że w prowokacjach przeciwko ukraińskiej państwowości na terytorium tego kraju zaangażowany jest rosyjski wywiad wojskowy - oświadczył szef SBU Wałentyn Naływajczenko, przemawiając dziś w parlamencie.
- Za dwie godziny odbędzie się konferencja prasowa, na której przedstawię te dowody. Pracownicy Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Rosji (GRU) bezpośrednio uczestniczą w aktach dywersji i przekupywaniu naszych obywateli we wschodnich obwodach kraju, by prowokować tam przemoc i zamieszki - powiedział Naływajczenko.
10.54
Czytaj podsumowanie z oświadczenia Wiktora Janukowycza w Rostowie nad Donem.
10.46
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zażądał od państw, które podpisały Memorandum Budapeszteńskie, wypełniania jego zapisów, gwarantujących jedność i nienaruszalność granic jego państwa.
Występując w ukraińskim parlamencie Jaceniuk powtórzył, że gotów jest do rozmów z Rosją o uregulowaniu konfliktu na Krymie, jednak oświadczył, że władze w Moskwie odmawiają dialogu.
10.30
Ukraińskie siły zbrojne są w pełnej gotowości bojowej, jednak sytuacja armii jest skomplikowana - poinformował p.o. ministra obrony Ukrainy Ihor Teniuch.
- Nasze siły zbrojne przebywają na poligonach zgodnie z planami manewrów tak na wschodnim, jak i na południowym kierunku, jednak wyniki nie są zadowalające - oświadczył Teniuch z trybuny parlamentu w Kijowie.
10.25
Pozostaję nie tylko prezydentem, ale także głównym dowódcą sił zbrojnych (...). Oświadczam, że rzekomy prezydent, który zostanie wybrany 25 maja w tzw. wyborach ogłoszonych przez klikę, która dopuściła się przewrotu państwowego, nie będzie głową państwa - powiedział w Rostowie nad Donem Wiktor Janukowycz.
W oświadczeniu, które odczytał przed dziennikarzami w Rostowie nad Donem, na południu Rosji, zaznaczył, że jest pewien, że ukraińscy żołnierze nie będą słuchać przestępczych rozkazów.
10.06
Ukraińskie władze zatrzymały szpiega rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU – poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow ujawniając, że do zatrzymania doszło w poniedziałek w Doniecku na wschodzie kraju.
09.55
Ukraina planuje powołanie Gwardii Narodowej oraz ogłoszenie częściowej mobilizacji w związku z zagrożeniem ze strony Rosji - poinformował p.o. prezydenta kraju i przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow.
Przemawiając do posłów w Radzie Najwyższej Ukrainy Turczynow zaproponował, by głosowanie w tej sprawie przeprowadzić jeszcze tego samego dnia. Gwardia Narodowa miałaby powstać na bazie wojsk wewnętrznych MSW.
09.40
– W naturalny sposób gospodarka rosyjska potrzebuje wzrostu. Jak można wywołać ten wzrost przy rosnącej podaży surowca w postaci ropy naftowej na świecie? Najprostszym pomysłem, choć brzmi to bardzo cynicznie, jest konflikt – mówi Maciej Jędrzejczak.
09.05
Bruksela za mało zdecydowana wobec Moskwy. Zdaniem posła PiS Jacka Sasina, działania naszego rządu i Unii Europejskiej wobec Rosji są niewystarczające. Jak mówił gość Trójki, konieczny jest coraz bardziej zdecydowany nacisk na Władimira Putina w sprawie Krymu.
09.00
Jeśli Rosja nie odniesie się do propozycji mających załagodzić kryzys na Ukrainie, sankcje wobec niej mogą zostać wprowadzone jeszcze w tym tygodniu - powiedział minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.
08.58
Bogdan Klich w Radiu ZET powiedział, że już w 2008 roku Władimir Putin ostrzegał, że Rosja nie pozwoli na integrację Ukrainy z Zachodem.
– W Bukareszcie usłyszeliśmy wspólnie z prezydentem Kaczyńskim i ministrem Sikorskim, jak prezydent Putin przez dwadzieścia minut przemawiał, mówiąc o Ukrainie jako o „sztucznym państwie". „Artificial state" – mówił były minister obrony narodowej w rozmowie z Moniką Olejnik.
08.37
Dziś Duma Państwowa ogłosiła, że 17 marca będzie głosować nad projektem ustawy, która ułatwia przyznawanie rosyjskiego obywatelstwa osobom, dla których język rosyjski jest językiem ojczystym.
17 marca rosyjska Duma rozpatrzy projekt ustawy Miedwiediewa o obywatelstwie dla Rosjan spoza Rosji
08.34
Szwajcaria zamroziła aktywa 29 byłych ukraińskich urzędników - informuje na Twitterze Katarzyna Pełczyńska, wiceminister spraw zagranicznych ds. polityki wschodniej i rozwojowej.
Szwajcaria zamroziła aktywa 29 byłych ukraińskich urzędników. Trwają rozmowy nt sankcji dla osób odpowiedzialnych za agresję na #Krym.
08.27
Ukraina jest bankrutem i pilnie potrzebuje ponad 30 mld dolarów, by uniezależnić się od Rosji. To dużo dla kraju bez perspektyw, ale mało dla branży IT. W końcu Facebook zapłacił niedawno 19 mld dolarów za jedną aplikację. Czytaj więcej.
08.20
Duma Państwowa rozpatrzy 21 marca projekt ustawy o uproszczeniu procedury przyjmowania do Federacji Rosyjskiej nowych podmiotów - poinformował pierwszy wiceprzewodniczący izby niższej parlamentu Rosji Iwan Mielnikow.
Mielnikow przekazał, że tak zdecydowała Rada Dumy, będąca odpowiednikiem Konwentu Seniorów w polskim Sejmie.
08.05
Dziś gdy u władzy w Kijowie jest jednoznaczne proeuropejska ekipa, która chce przeprowadzać uzgodnione z MFW reformy i przyjmować unijne standardy, Bruksela się waha. Premier Arsenij Jaceniuk nie dostał obietnicy trwałego zaangażowania się UE w ukraińskie przemiany - pisze Anna Słojewska z Brukseli. Czytaj komentarz.
07.55
Odsunięty od władzy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wygłosi w Rostowie nad Donem orędzie.
Według informacji przekazanych przez reportera TVN24 - Wojciecha Bojanowskiego - ma do niego dojść ok. godz. 10 polskiego czasu.
07.50
Wojska rosyjskie zajęły w nocy centrum kierowania lotami na lotnisku w Symferopolu. Do tej pory Rosjanie zajmowali jedynie pomieszczenia kontroli przestrzeni powietrznej - informuje Polskie Radio.