W przededniu kampanii wyborczej PiS dostało z Brukseli prezent. Ustalony właśnie pakiet migracyjny, który zakłada równomierne rozlokowanie w krajach Wspólnoty uchodźców, którzy napływają do Grecji czy Włoch, i połączenie go z koniecznością płacenia – całkiem sporych sum – przez kraje, które uchodźców nie przyjmą, to dla rządzących paliwo na długie kampanijne miesiące. Nie od dziś przecież wiadomo, że PiS sprzeciwia się przyjmowaniu w Polsce uchodźców z Południa. Temat zdominował kampanię w 2015 r. i był jednym z istotniejszych cztery lata później. Za każdym razem rządzący podsycali antyuchodźcze nastroje. Skutecznie, bo o pomocy uciekającym z Syrii, Iraku, krajów Afryki przestali już nawet mówić polscy biskupi. W ciągu ostatniego roku temat przyćmiła wielka otwartość Polaków i rządu też – na uchodźców z Ukrainy.
Z drugiej jednak strony, o czym piszemy dziś w „Rzeczpospolitej”, Polska wydaje na wielką skalę pozwolenia na pobyt dla osób z krajów, w których trwają konflikty zbrojne. Różnica pozornie jest spora. Jedni bowiem przedostają się do Europy nielegalnie, pokonując Morze Śródziemne łodziami przemytników. Drudzy stwarzają pozory legalności i składają oficjalne prośby na przyjazd do Europy. Ale ani jedni, ani drudzy swojej przyszłości nie widzą w Polsce. Ci z legalnymi dokumentami jadą na zachód, bo tam widzą swoją ziemię obiecaną.
Czytaj więcej
PiS nie zgadza się na pomysły UE w sprawie uchodźców. Sam otworzył jednak granice dla osób z innych kultur - imigrantów m.in. z krajów Azji.
Dlaczego zatem rząd sprzeciwia się jednym, a wpuszcza drugich? Czy kwestią decydującą jest szeroko pojęta legalność? A może po prostu system weryfikacji jest nieszczelny? Nie można wykluczyć, że idzie o uzyskanie pewnej karty przetargowej w sporze z UE o uchodźców z Południa. Bo skoro z jednej strony na masową skalę przyjmujemy Ukraińców, a z drugiej dajemy też pozwolenia na przyjazd dla innych, to może wcale nie jesteśmy tacy źli, jak nas na europejskich salonach widzą?
Czytaj więcej
W ciągu ośmiu lat rządów PiS wydano rekordową liczbę praw pobytu dla migrantów spoza Europy – najwięcej dla Gruzinów i Hindusów. W tym samym czasie straszył Polaków napływem uchodźców ramach mechanizmów relokacji w UE.