Stanowcze stwierdzenie ministra zdrowia to reakcja na wypowiedź kurator, które w piątek rano padła w wywiadzie udzielonym w radiu ZET. Barbara Nowak sprzeciwiła się w nim pomysłowi wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla nauczycieli podkreślając, że są one „eksperymentem” i dlatego nie można nikogo „zmuszać” do ich przyjęcia.

Czytaj więcej

Barbara Nowak o szczepionkach: Nie są do końca znane konsekwencje tego eksperymentu

To popularna teza pojawiająca się często na antyszczepionkowych forach. Powstaje jednak pytanie, czy powinna ona paść publicznie z ust urzędnika państwowego odpowiadającego za edukację? I to w momencie, gdy na horyzoncie pojawiło się widmo ogromnego wzrostu zakażeń wywołanych omikronem, codzienne raporty od tygodni informują o setkach zgonów a liczba osób zaszczepionych rośnie w żółwim tempie?  

Minister zdrowia nie ma w tej sprawie wątpliwości. – Potępiam wszystkie oznaki braku rozumu. Jak ktoś się chce popisać i zaistnieć medialnie, to powinien wiedzieć, że bierze na siebie olbrzymią odpowiedzialność – mówił Niedzielski. - Zawsze znajdzie się osoba oświecona, która uważa, że swoim nikłym autorytetem będzie przeciwstawiać się światu nauki. Niestety są to kolejne niefortunne wypowiedzi. Rzeczywistość jest jednak inna: szczepionki to nie jest żaden eksperyment. Nie opieramy się na deklaracjach producentów, ale wiarygodnych badaniach i obserwacjach –tłumaczył i domagał się pociągnięcia kurator do odpowiedzialności.

Czytaj więcej

Barbara Nowak wycofuje się ze swoich słów o szczepionkach. Wcześniej reprymenda od Czarnka

Trudno jednak podejrzewać, że minister edukacji Przemysław Czarnek weźmie sobie do serca słowa kolegi kierującego resortem zdrowia. Wszak dla szefa MEiN Barbara Nowak jest „jednym z najlepszych kuratorów oświaty w historii”, która wykonuje swoje obowiązki „wzorowo i znakomicie”. Ceniona jest chyba też przez wielu innych polityków PiS, bo co jakiś czas pojawia się na giełdzie nazwisk na stanowisko kolejnego szefa MEiN. Myślano o niej także jako kandydatce na marszałka województwa małopolskiego.

Czytaj więcej

Barbara Nowak mówi o "eksperymencie". Adam Niedzielski: Potępiam oznaki braku rozumu

Tym bardziej, że nie jest to pierwsza kontrowersja wokół małopolskiej kurator. By tylko przypomnieć np. nakręconą z jej inicjatywy aferę wokół przedstawienia „Dziadów” w krakowskim teatrze czy jej brzydzenie się rozmową z aktywistą LGBT. 

Podczas pierwszego czytania lex Czarnek w sejmie politycy ugrupowania rządzącego podkreślali, że nie ma w tym nic złego, by kuratorzy oświaty mieli większy wpływ na to, co dzieje się w szkole, bo to gwarantuje wyższy poziom edukacji. Czy na pewno chcemy, żeby o losie szkół i dzieci decydowała Barbara Nowak? 

Czytaj więcej

Małopolska kurator odradza szkołom oglądanie "Dziadów" w krakowskim teatrze