Była to jedna z debat z cyklu „Polska Wielki Projekt" organizowanych przez Instytut Sobieskiego. Dziś ich firmy otwierają swoje oddziały poza Polską, sprzedają produkty w wielu krajach świata. To niewątpliwie ludzie sukcesu, którzy sprawiają, że nasz kraj staje się inny.

Dawno nie zdarzyło mi się prowadzić  tak interesującej rozmowy. Dyskutowaliśmy o tym, co może sprawić, by polskie firmy, które zaczynają dość intensywnie ekspandować poza granice kraju, miały lepsze możliwości działania. Wszyscy uczestnicy mniej więcej zgadzali się co do tego, że większość dużych państw na świecie aktywnie wspiera swoje przedsiębiorstwa używając do tego czasem twardych, czasem miękkich instrumentów. Zwracali uwagę, że w wielu miejscach  na świecie, przy ogłaszaniu przetargów przez instytucje państwowe zwykle preferowane są podmioty krajowe. Mówili o aktywnej dyplomacji gospodarczej, o tym, jak placówki zagraniczne wspomagają przedsiębiorców z własnego kraju – co u nas tez już czasem, choć nie zawsze się zdarza.  Przypominali o konieczności prowadzenia polityki podatkowej, która zachęca firmy inwestujące zagranicą do transferu kapitały z powrotem do kraju. Opowiadali o roli, jaka mogłyby odegrać polskie banki, gdyby miały swoje oddziały choćby w krajach Europy Środkowej.

We wszystkich wypowiedziach powracał przede wszystkim jeden wątek -  dobrej edukacji w kraju. Uczenia umiejętności współpracy i gry zespołowej. To coś,  z czym mamy wielki problem i powodów kulturowych i z powodu słabego systemu edukacyjnego.

Mimo, że rozmowa z szefami i właścicielami „Atlanticu",  „Mercatora", „Seleny" i „Atlasu" rozpoczęła się w środę dość późnym wieczorem i trwała dobrze ponad dwie godziny, sala wypełniona po brzegi. Słuchali jej – co bardzo ważne – politycy. Taki kontakt z rzeczywistym światem sprowadza na ziemię. Mamy w Polsce coraz więcej firm i przedsiębiorców, którzy naprawdę świetnie radzą sobie na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Rynek jest tym trudniejszy, że ich konkurenci często mają wsparcie ze strony własnych państw. Bo to państwu, nam wszystkim, po prostu się opłaca.