Kogo chronią interpretacje podatkowe

Fiskus się nie zgadza, by pozytywne interpretacje przechodziły na następców prawnych spółki

Publikacja: 09.12.2010 03:45

Red

Takie stanowisko organów podatkowych należy uznać za nieracjonalne i nieuzasadnione. Na szczęście sądy administracyjne opowiadają się w tej kwestii po stronie podatników.

Chodzi o te podmioty, które powstały w wyniku połączenia, podziału, przekształcenia lub restrukturyzacji. Organy podatkowe coraz częściej twierdzą, że jeśli dana spółka otrzymała wcześniej interpretację indywidualną, to gdy połączy się z innym podmiotem, prawa wynikające z tej interpretacji nie przechodzą na jej następcę prawnego. Nie może on więc skorzystać z ochrony prawnej, jaką daje interpretacja, którą uzyskała przejmowana firma. 

Takie stanowisko zajął m.in.[b] dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (w interpretacji nr ILPP2/443-635/10-2/MR z 16 lipca 2010 r.)[/b] oraz [b]dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB3/423-348/09-3/AG z 22 września 2009 r.)[/b].

W obu wypadkach sprawa dotyczyła firm, które pytały, czy po dokonaniu przekształceń mogą stosować się do interpretacji otrzymanych przez ich poprzedników.

Fiskus wskazuje, że po 1 lipca 2007 r., kiedy to zmieniły się przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FD21F1AA37C939BE6C6E5BDA5F7131E8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link], nie ma już takiej możliwości. W myśl art. 93d ordynacji po przejęciu innych firm spółka przejmie też ich prawa i obowiązki wynikające z decyzji podatkowych, ale – jak argumentuje fiskus – nie dotyczy to interpretacji. 

Takie podejście organów może znacznie skomplikować prowadzenie działalności gospodarczej. Nowa spółka, która powstała w wyniku połączenia, może co prawda wystąpić z wnioskiem o nową interpretację, ale w ciągu trzech miesięcy oczekiwania na odpowiedź będzie funkcjonowała w stanie niepewności.

Dobra wiadomość jest taka, że firmy będące w podobnej sytuacji mają duże szanse na wygraną przed sądem. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11 czerwca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 99/10). Sąd powołał się na art. 93 par. 1 w związku z art. 93 par. 2 ordynacji podatkowej, z których wynika, iż osoba prawna łącząca się przez przejęcie wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki przejmowanego podmiotu przewidziane w prawie podatkowym. Według WSA odnosi się to również do interpretacji podatkowych. Przepis ten wystarczy, by następca prawny również uzyskał ochronę z nich wynikającą.

To bardzo korzystne i racjonalne rozstrzygnięcie. Należy mieć nadzieję, że fiskus weźmie pod uwagę te argumenty i zrezygnuje z zajmowanego dotychczas nieuzasadnionego stanowiska.

[i]Autor jest prawnikiem w WKB Wierciński Kwieciński Baehr[/i]

[i]— oprac. mpa[/i]

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem