Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji (IPPB2/415-542/11-2/AS).
Z pytaniem zwrócił się mężczyzna, który jest udziałowcem spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze (odpowiednika polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Ma w związku z tym prawo do wypłat z tytułu udziału w zyskach tego podmiotu. Poza tym wnioskodawca został niedawno członkiem zarządu zagranicznej spółki i będzie pobierał wynagrodzenie z tego tytułu. Pyta, na jakich zasadach ma się rozliczyć, biorąc pod uwagę, iż jest osobą fizyczną i polskim rezydentem podatkowym.
Dyrektor izby wskazał, że wnioskodawca ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że musi tu rozliczyć całość swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia ich źródeł.
Z kolei zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy. Dla porównania na Cyprze dywidendy obciążone są 10-proc. podatkiem, który w praktyce nie jest płacony ze względu na stosowane przez ten kraj ulgi i zwolnienia.
Przy rozliczeniu wnioskodawcę obowiązywać będą zapisy polsko-cypryjskiej umowy podatkowej. Zakłada ona, iż dywidenda może jednak podlegać opodatkowaniu zarówno w Polsce (kraj rezydencji, któremu prawo opodatkowania dają przepisy ustawy o PIT), jak i na Cyprze (kraj źródła, któremu prawo opodatkowania daje art. 10 umowy).