Przypomniał o tym po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną fiskusa w sprawie dotyczącej indywidualnej interpretacji podatkowej.
Z wnioskiem o wykładnię przepisów o VAT zwróciła się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością świadcząca kompleksowe usługi związane m.in. z czyszczeniem urządzeń kanalizacyjnych. Chodziło o to, czy podatniczka ma prawo stosować preferencyjną stawkę VAT. Jej zdaniem tak. We wniosku wskazała m.in., że przepisy prawa unijnego nie uprawniają państwa członkowskiego do uzależnienia możliwości stosowania stawki obniżonej od standardów klasyfikacyjnych obowiązujących w danym państwie. Są to bowiem dodatkowe warunki, nieprzewidziane prawem unijnym.
Prawo do niższej stawki nie może zależeć od standardów klasyfikacji
W ocenie spółki, skoro polski ustawodawca wprowadził obniżoną stawkę na usługi polegające na gospodarowaniu ściekami oraz wywozie i unieszkodliwianiu odpadów, to nie mógł równocześnie ograniczać możliwości stosowania tej stawki od klasyfikacji tego rodzaju usług, w tym wypadku od przypisania im symbolu PKWiU 90.0.
Fiskus nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Podkreślił, że miarodajny dla określenia stawki VAT jest PKWiU, a ta w spornej sprawie przewiduje stawkę podstawową.