Od 1 grudnia obowiązują nowe przepisy w tej sprawie. Dotychczas dodatkowe wynagrodzenia dostawali jedynie reżyser, operator obrazu, scenarzysta, a także autorzy utworów literackich i muzycznych stworzonych na potrzeby filmu lub w nim wykorzystanych. Art. 70 ust. 2 prawa autorskiego pomijał m.in. scenografów, choreografów, tłumaczy, lektorów, a także projektantów kostiumów.
W wyroku z 24 maja 2006 r. (sygn. K 5/05) Trybunał Konstytucyjny sprzeciwił się, by tylko wąski krąg osób pracujących przy filmie zyskiwał na jego sukcesie kasowym. Uznał, że to niezgodne z konstytucją. Stary przepis stracił moc rok po publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw, czyli 5 czerwca 2007 r. Ministerstwo Kultury przedstawiło więc projekt nowelizacji, który został zaakceptowany przez Sejm. Przewiduje on, że teraz wszyscy współtwórcy filmu (czyli tzw. utworu audiowizualnego), a także artyści wykonawcy są uprawnieni do tantiem proporcjonalnych do wpływów za wyświetlanie obrazu, np. w kinach. Z dodanego art. 70 ust. 21 prawa autorskiego wynika, że wynagrodzenia przysługują im wszystkim również za wynajem egzemplarzy filmów i ich publiczne odtwarzanie, nadawanie w telewizji itp. Będą wypłacane za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania (np. Stowarzyszenia Filmowców Polskich).
Choć nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU z 2007 r. nr 181, poz. 1293) weszła w życie 1 grudnia, to wszyscy współtwórcy mają dostać wynagrodzenia należne według nowych przepisów wstecz, już od 6 czerwca. Tak wynika z art. 2 nowelizacji.