Naruszenia prawa własności intelektualnej stanowią coraz poważniejszy problem w Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu europosłowie z Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów przyjęli nowe przepisy, które mają ułatwić służbom celnym walkę z podróbkami.

Celnicy na unijnych granicach będą mieli większe m0żliwości konfiskowania, przechowywania i niszczenia podrabianych towarów. Nowe regulacje przewidują wprowadzenie uproszczonej procedury pozwalającej na zniszczenie podróbek bez orzeczenia sądu, pod warunkiem że właściciel praw autorskich się zgodzi, a importer nie zgłosi sprzeciwu. Specjalna procedura dla małych ilości o wadze do 3 kg również przyspieszy niszczenie nielegalnych towarów. Jeśli importer nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 10 dni, towar zostanie zniszczony.

Co do zasady koszty zniszczenia podróbek ponosi właściciel praw autorskich, który zgłasza służbom celnym naruszenie jego praw. Może jednak żądać odszkodowania od osoby winnej naruszenia lub innych, także pośredników (np. przewoźników), zgodnie z prawem krajowym. Konsumenci kupujący towary z zagranicy w dobrej wierze nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za naruszenie praw własności intelektualnej.

Lekarstwa przewożone tranzytem będą mogły być zatrzymane lub skonfiskowane, tylko gdy zachodzi „znaczące prawdopodobieństwo", że ich miejscem docelowym jest rynek unijny. Przepisy nie zmieniają definicji naruszenia praw własności intelektualnych. Są z nich wyłączone towary przewożone w bagażu osobistym. Nowe przepisy będą obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich od 1 stycznia 2014 r.