Projekt PE powinien przyczynić się do rozwoju serwisów muzycznych w Unii Europejskiej, a także lepiej chronić prawa twórców i zapewnić czasowe wypłacanie tantiem.
Zgodnie z nowymi przepisami dostawcy usług muzycznych, mogliby otrzymać licencje wieloterytorialne dotyczące praw do utworów muzycznych, co usunęłoby bariery handlowe, dzielące obecnie rynek serwisów muzycznych online w UE.
Różnorodność kulturowa
Organizacje zajmujące się zbiorowym zarządzaniem prawami autorskimi, które same nie wystawiają licencji, będą mogły zwrócić się z prośbą do innej organizacji, aby prezentowała ich repertuar, a ona, pod pewnymi warunkami, będzie musiała zapewnić taką reprezentację. Dzięki działaniom posłów, organizacje zajmujące się zbiorowym zarządzaniem prawami autorskimi, będą musiały zarządzać na takich samych warunkach własnym repertuarem i tym, którym zarządzają w imieniu innych organizacji.
Wynagradzanie artystów
Ponadto wszystkie organizacje zajmujące się zbiorowym zarządzanie prawami autorskimi, będą miały obowiązek kontroli, czy wykonawcy otrzymują bez opóźnień właściwe wynagrodzenie za wykorzystywanie ich utworów. Tantiemy powinny być przekazywane tak szybko jak to możliwe i nie później niż dziewięć miesięcy przed zakończeniem roku finansowego, w którym zostały zebrane.
Właściciele praw będą mieli też głos przy podejmowaniu decyzji przez organizacje zarządzające ich prawami oraz do samodzielnego wyboru takiej organizacji. Powstałyby również zasady zarządzania prawami do tantiem oraz poprawiłaby się przejrzystość działań wszystkich organizacji zajmujących się zbiorowym zarządzaniem prawami autorskimi oraz powstałyby podstawowe zasady dotyczące zarządzania tantiemami, gromadzenia ich oraz kontroli nad wydawaniem przychodów.