Firmie wolno zastrzec możliwość korzystania z utworu

Zanim twórca zdecyduje się wziąć udział w konkursie na stworzenie komercyjnego logo, powinien dokładnie przeczytać jego regulamin

Aktualizacja: 27.07.2010 04:58 Publikacja: 27.07.2010 03:00

Firmie wolno zastrzec możliwość korzystania z utworu

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Red

– Przeczytałem ogłoszenie o konkursie na logo jednej z komercyjnych akcji reklamowych.

Dla zwycięzcy przewidziano atrakcyjną nagrodę. Mam pomysł, który wydaje mi się dobry, ale obawiam się, co się stanie, gdy nie zostanie wybrany.

Wiem, że pomysł jest dobry i mógłbym go wykorzystać gdzie indziej. Czy organizator mimo to ma prawo go wykorzystać? Jak się zabezpieczyć w takiej sytuacji? – pyta czytelnik

Odnosząc się do kwestii zabezpieczenia praw czytelnika jako autora logotypu, należy zacząć od tego, że już sam fakt stworzenia i utrwalenia logotypu w jakiejkolwiek postaci, jeśli jest on efektem jego oryginalnej twórczości, daje mu jako twórcy bez konieczności spełnienia jakichkolwiek dodatkowych warunków uprawnienia wymienione w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6C171EA11D067B8834D91BF394748AE4?id=181883]ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych[/link].

Zgodnie z jej przepisami nabywa on do logotypu zarówno autorskie prawa osobiste, np. prawo do jego autorstwa, do nienaruszalności treści i formy utworu czy też do nadzoru nad sposobem korzystania z niego, jak i prawa majątkowe, dające mu wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim w pełnym zakresie oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

[srodtytul]Jak wykazać pierwszeństwo[/srodtytul]

Jako że utwór podlega ochronie z chwilą jego utrwalenia, pierwszym krokiem w kierunku wykazania autorstwa utworu, a tym samym zabezpieczenia praw do niego, będzie jego utrwalenie. Z definicji utworu wynika, że musi być on dziełem oryginalnym, czyli w pewnym sensie niepowtarzalnym. Zdarza się jednak, że w dwóch różnych miejscach powstają i zostają utrwalone utwory, które mogą zostać uznane za podobne w stopniu podającym w wątpliwość autorstwo któregoś z nich.

Pomocne w udowodnieniu autorstwa utworu może być wówczas wykazanie, że utwór powstał jako pierwszy, a więc nie mógł się wzorować na utworze później powstałym. Dla wykazania tego można się posiłkować przepisami kodeksu cywilnego o dacie pewnej.

Zgodnie z jego art. 81 czynność prawna ma datę pewną np. w razie stwierdzenia jej dokonania w jakimkolwiek dokumencie urzędowym – od daty dokumentu urzędowego, czy też w razie umieszczenia na obejmującym czynność dokumencie jakiejkolwiek wzmianki przez organ państwowy, organ jednostki samorządu terytorialnego albo przez notariusza – od daty wzmianki.

Najpewniejszym i często praktykowanym sposobem oznaczania daty istnienia utworu jako daty pewnej jest przedstawienie go u notariusza: albo w formie złożenia egzemplarza utworu do depozytu notarialnego, albo w formie uzyskania na dokumencie opisującym i utrwalającym dzieło notarialnego wskazania daty jego okazania czy też – jeśli ze względu na formę utrwalenia utworu nie jest możliwe poczynienie wzmianki na jego egzemplarzu – w formie sporządzenia protokołu okazania.

Przykładowe notarialne stawki maksymalne za poszczególne czynności to: za poświadczenie czasu okazania dokumentu, za każdą stronę – 6 zł; za sporządzenie protokołu przyjęcia dokumentu na przechowanie – 50 zł, a za jego przechowanie, za każdy rozpoczęty miesiąc – 20 zł; za sporządzenie innego protokołu – 200 zł.

[srodtytul]Warto się chwalić[/srodtytul]

Oczywiście, można autorstwo wykazywać także innymi środkami dowodowymi, np. wskazując oryginalne źródła inspiracji, dokumentację z procesu jego tworzenia czy nawet zeznania świadków okoliczności i procesu tworzenia dzieła.

Dla lepszego zabezpieczenia własnych praw wskazane jest także poinformowanie innych osób o autorstwie utworu. Jeśli pozwala na to forma dzieła, dobrze jest umieścić na nim wyraźne zastrzeżenie praw autorskich w formie prostej klauzuli wskazującej osobę uprawnionego, zakazującej osobom nieuprawnionym korzystania z utworu bez jego zgody pod rygorem pełnej odpowiedzialności z tego tytułu, zarówno cywilnej, jak i karnej. To samo czytelnik może uczynić na egzemplarzu logotypu zgłaszanym w konkursie.

Jeżeli czytelnik się obawia, że jego utwór mimo niewygrania konkursu może zostać później w sposób nieuprawniony wykorzystany przez organizatora, powinien dodatkowo na własnym egzemplarzu utworu umieścić opatrzone datą oświadczenie osób odbierających logotyp w imieniu organizatora o jego złożeniu. Potwierdzenie to w razie bezprawnego wykorzystania utworu może posłużyć wykazaniu, że organizator rzeczywiście logotyp otrzymał od osoby legitymującej się potwierdzeniem.

[srodtytul]Decyduje regulamin[/srodtytul]

O zakresie możliwego wykorzystania logotypu przez organizatora będzie decydować treść konkretnego regulaminu konkursu, który powinien zawierać postanowienia regulujące kwestie ochrony praw autorskich. Postanowienia te potrafią przybierać różne formy.

Od najbardziej radykalnych, zastrzegających na rzecz organizatora przeniesienie wszelkich autorskich praw majątkowych przez sam fakt przystąpienia do konkursu, przez regulaminy zastrzegające taki skutek wyłącznie w odniesieniu do dzieła zwycięskiego lub uzależniające odebranie nagrody od przeniesienia na organizatora autorskich praw majątkowych do zwycięskiego utworu po zastrzegające zawarcie ze zwycięzcą odrębnej umowy mającej za przedmiot ustalenie zasad, na jakich organizator konkursu może później wykorzystać utwór. Często treść takiej umowy stanowi wręcz załącznik do regulaminu.

Przede wszystkim czytelnik, nie zapominając o opisanym zabezpieczeniu utworu, powinien dokładnie przeczytać regulamin konkursu, a następnie podjąć decyzję, czy chce się nań zgodzić i ograniczyć przysługujący mu monopol autorski w sposób przewidziany przez organizatora.

[i]Autorka jest radcą prawnym w kancelarii BSO Prawo & Podatki[/i]

– Przeczytałem ogłoszenie o konkursie na logo jednej z komercyjnych akcji reklamowych.

Dla zwycięzcy przewidziano atrakcyjną nagrodę. Mam pomysł, który wydaje mi się dobry, ale obawiam się, co się stanie, gdy nie zostanie wybrany.

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem