Podstawowe znaczenie ma oczywiście zawarcie umowy z autorem książki lub innym podmiotem, któremu przysługują prawa autorskie do książki.
Co w umowie licencyjnej
Z najprostszą sytuacją mamy do czynienia, gdy prawa autorskie do książki przysługują autorowi książki. Umowa z autorem książki może mieć rozmaity charakter, w zależności od potrzeb wydawcy i autora. Najczęstszą formą umowy jest licencja. Autorzy, w szczególności ci którzy zaliczają się do poczytnych, rzadko chcą trwale rozstawać się z przysługującymi im prawami.
Preferują tym samym formę umowy licencyjnej, która pozwala im na czasowe i terytorialne ograniczenie udzielonego wydawcy prawa. W umowie licencyjnej strony mogą również określić, że prawa wydawcy ograniczają się do jednorazowego lub wielorazowego wydania książki lub do wydania jej w nakładzie o określonej liczbie egzemplarzy, w miękkiej lub twardej oprawce, z ilustracjami czy też bez nich.
W umowach licencyjnych strony mogą przewidzieć też prawo wydawcy do udzielania sublicencji podmiotom trzecim, w zakresie i w czasie obowiązywania udzielonej licencji. Jeżeli prawo to nie zostało wprost przewidziane w umowie, wydawca nie może upoważnić innych osób do korzystania z utworu.
Licencja może mieć charakter niewyłączny, co oznacza, że twórca zachowa możliwość upoważnienia innych wydawnictw do wydania książki. Taka licencja nie wymaga formy pisemnej, jednak forma ustna nie jest powszechną praktyką, ze względu na wiążące się z nią problemy dowodowe.