„Razem tworzymy lepszy Internet" – to hasło, pod którym w tym roku obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, przypadający 11 lutego. Zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 r., ma propagować bezpieczny dostęp dzieci i młodzieży do zasobów Sieci. Komenda Główna Policji przygotowała informator na temat sposobów ochrony – nie tylko młodych użytkowników Internetu - przed cyberprzestępcami.
Phishing, pharming i robaki
Policja przestrzega przed oszustami posługującymi się metodą phishingu. Rozsyłają e-maile, najczęściej z informacją o konieczności reaktywacji konta, które łudząco przypominają oficjalną korespondencję z banku, urzędu, serwisu aukcyjnego lub innych portali.
- W mailu znajduje się odnośnik do strony, na której można dokonać ponownej aktywacji konta. Pomimo że witryna z wyglądu przypomina prawdziwą stronę, w rzeczywistości jest to przygotowana przez przestępcę pułapka. Niczego nieświadomi użytkownicy ujawniają swoje dane uwierzytelniające (kody pin, identyfikatory i hasła) – ostrzega KGP.
Ważne:
Bardziej zaawansowaną i niebezpieczną dla użytkownika, bo trudniejszą do wykrycia formą phishingu jest tzw. pharming. Przestępcy nie bawią się w wysyłanie oszukańczych e-maili, lecz przekierowują użytkowników wpisujących prawidłowe adresy np. swojego banku, na fałszywe strony internetowe.