Prezes Polskiego Związku Pływackiego przeprasza i tłumaczy

W czterostronicowym oświadczeniu prezes Polskiego Związku Pływackiego Paweł Słomiński odniósł się do zarzutów kadry olimpijskiej pływaków, z których sześcioro musi wrócić do Polski z powodu błędów proceduralnych popełnionych podczas ich zgłaszania.

Aktualizacja: 18.07.2021 12:47 Publikacja: 18.07.2021 12:15

Prezes Polskiego Związku Pływackiego Paweł Słomiński

Prezes Polskiego Związku Pływackiego Paweł Słomiński

Foto: PAP, Grzegorz Michałowski

Polski Związek Pływacki zgłosił zbyt wielu zawodników do sztafet i wyścigów indywidualnych. W związku z tym Światowa Federacja Pływacka (FINA) podjęła decyzję, że nie dopuści do startu zawodników, którzy mieli zapewniony start w sztafecie, ale zostali zgłoszeni do rywalizacji indywidualnej. 

Pływacy z reprezentacji w liście otwartym żądają od władz PZP podania się do dymisji.

Słomiński w swoim oświadczeniu za zaistniałą sytuację przeprosił zawodników, trenerów i kibiców i zapewnił, że rozumie ich emocje, a atak na PSP uważa za "zrozumiały i uzasadniony".

W obszernym piśmie Słomiński opisuje szczegółowo kroki podjęte w związku ze zgłaszaniem zawodników do startu w poszczególnych wyścigach, korespondencję z FINA i zaznacza, że i zarząd PZP, i on sam "kierowali się chęcią umożliwienia jak największej liczbie zawodników i trenerów wzięcia udziału w IO".

Słomiński podkreśla, że jako prezes PZP nie otrzymał "w żadnym momencie rzeczowej, jasnej informacji, że nasze wystąpienie do FINA z prośbą o zaproszenie polskich zawodników z normą B do rywalizacji w konkurencjach indywidualnych zostało odrzucone".

Prezes PZP zarzuca też, że informacje powielane w mediach, mediach społecznościowych i innych środkach przekazu "są pozbawione rzetelnej analizy zaistniałych faktów", bo działania Związku były zgodne z "obowiązującymi regulacjami i prowadzone w komunikacji z PKOl i FINA.

W najbliższych dniach zostanie zwołane posiedzenie zarządu PZP, podczas którego, jak zapewnia Słomiński, dokonana zostanie analiza sytuacji i zapadną "kolejne decyzje".

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020
Japonia: W czasie igrzysk w Tokio z powodu COVID hospitalizowano 25 osób
Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020
Judoka zdyskwalifikowany na 10 lat. Nie chciał walczyć z Izraelczykiem
Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020
Igrzyska paraolimpijskie. Na podium wejść coraz trudniej
Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020
Igrzyska paraolimpijskie: Polacy dorzucają dwa kolejne medale
Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020
Dwa złote krążki Polaków. 11 medali paraolimpijczyków