Pomnik powstał w hołdzie mieszkańcom gminy Prószków woj. opolskie), którzy zginęli w styczniu 1945 r. oraz wszystkim ofiarom niemieckiego nazizmu i rosyjskiego komunizmu. 23 marca w gminie Prószków na Śląsku Opolskim usunięto zaś pomnik ku czci Armii Czerwonej.

– Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej wolnej, niepodległej i demokratycznej Polski na pomniki z czerwoną gwiazdą. Za tym symbolem kryją się zbrodnie systemu komunistycznego – powiedział wtedy prezes IPN dr Karol Nawrocki.

– Symbol czerwonej gwiazdy, tak samo jak niemiecka swastyka, odpowiada za wybuch II wojny światowej. W tym symbolu widzimy zbrodniarzy z Katynia. I to właśnie ten symbol po 1945 r. mówił o zniewoleniu, kolonizacji Polski i Europy Środkowo-Wschodniej przez Sowietów – podkreślił prezes IPN. Zwrócił uwagę, że symbol ten ma i dzisiaj swoich zwolenników: – Niestety do dnia dzisiejszego postacie związane z ideologią symbolizowaną przez czerwoną gwiazdę – Marks, Engels, Lenin i Stalin – dominują w mózgach i sercach włodarzy Federacji Rosyjskiej, którzy barbarzyńsko starają się zdemolować niepodległą Ukrainę – dodał Nawrocki. – Usunięcie tego pomnika jest ważne dla naszej przyszłości, bo nierozliczenie zbrodni komunistycznych i niepozbycie się takich symboli z przestrzeni publicznej ośmiela satrapów tego świata – podsumował.

Prezes IPN zaapelował do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm.