Mural zostanie odsłonięty w trakcie uroczystości „Wolność kocham i rozumiem: Jan Lityński i Komitet Obrony Robotników", która odbędzie się 26 września. Mural namaluje Bruno Neuhamer. Malowidło powstanie u zbiegu Towarowej i Solidarności w Warszawie.

W marcu 2021 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pochowany został Jan Lityński, działacz opozycyjny, jeden z współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników.

Czytaj więcej

Nie żyje Jan Lityński, opozycjonista z czasów PRL

– Jan Lityński był człowiekiem prawym, niezłomnym i przyzwoitym, bez którego nie byłoby wolnej Polski – uważa Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. – Przez całe swoje życie walczył i stosował się do uniwersalnych i ponadczasowych wartości. Wola posiada wielką robotniczą historię i jest poniekąd symbolem transformacji w pigułce, dlatego zgodziliśmy się, że jest idealnym miejscem, aby upamiętnić tak wielkiego i zasłużonego dla narodu Polaka – dodaje.

Uroczystość u zbiegu al. Solidarności i ul. Towarowej rozpocznie się 26 września o godz. 15

- Chciałbym, aby mural Bruno Neuhamera, przypominał nam, że przyzwoitość i uczciwość, nawet w samotności, w zderzeniu z machiną opresji, ma głęboki sens – tłumaczy Krzysztof Mikołajewski, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury.

Uroczystość u zbiegu al. Solidarności i ul. Towarowej rozpocznie się 26 września o godz. 15. Wtedy nastąpi odsłonięcie muralu, głos zabiorą przedstawiciele władz, autor i organizatorzy, a całość zwieńczy koncert Jacka Kleyffa.

O godz. 17, w amfiteatrze w Parku Sowińskiego, zaplanowana jest debata „Wolność kocham i rozumiem", koncert Jazz Bandu Młynarski Masecki, Volnego Choru z Białorusi oraz prapremiera książki Jana Lityńskiego "Ucieczka do wolności".