Informację o śmierci Jana Lityńskiego, podaną przez Onet, potwierdziła "Rzeczpospolita".

O śmierci Jana Lityńskiego poinformował w mediach społecznościowych Eugeniusz Smolar, dziennikarz i działacz opozycji z czasów PRL.

Z potwornym bólem: NIE ŻYJE JANEK LITYŃSKI - przyjaciel od zawsze. Nina i G.

Opublikowany przez

Eugeniusza Smolar

 

Niedziela, 21 lutego 2021

Była europosłanka PO Lena Kolarska-Bobińska przekazała w mediach społecznościowych, że Jan Lityński utonął w wodach Narwi, ratując psa. "Janek, kochany, mądry, bojowy przyjaciel. Walczył o demokrację, prawdę, godność robotników. Straszny smutek" - napisała.

"Nigdy nie kalkulował. Zawsze pomagał. Jakie życie, taka śmierć" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

Jan Lityński urodził się w 1946 r. w Warszawie. W latach 60. należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej. W 1968 r. jako uczestnik studenckich wystąpień został skazany na 2,5 roku więzienia, rok później został przedterminowo zwolniony.

Był współzałożycielem Biuletynu Informacyjnego KSS "KOR" i redaktorem "Robotnika". W PRL był wielokrotnie aresztowany, a jako działacz "Solidarności" w stanie wojennym internowany. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Jan Lityński uzyskał mandat posła I, II i III kadencji, do parlamentu dostał się z list Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

W latach 2010-2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył Jana Lityńskiego Krzyżem Komandorskim, a w 2008 r. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. prezydent Komorowski nadał Lityńskiemu Krzyż Wolności i Solidarności.

Odszedł Jan Lityński. Wspaniały człowiek, wielki Polak, zasłużony dla kraju i jego wolności. Wspaniały Przyjaciel, erudyta, dobry człowiek. Współpracownik Rzeczpospolitej. Serdeczne wyrazy wsparcia dla Eli i wszystkich bliskich. Bogusław Chrabota i zespół