Dziś wojna w Ukrainie przypomina nam o znakach ostrzegawczych, które świat miał przed oczyma, a których nie dostrzegał. Władimir Putin latami zniekształcał historię by na swój sposób kształtować narrację narodową Rosjan. Miała ona uzasadnić jego program polityczny, a teraz służy za usprawiedliwienie zbrodniczej wojny.

Patrząc na tę wojnę, zastanawiamy się, dlaczego pamięć o tragicznych doświadczeniach przeszłości nie zapobiega nowym wojennym zbrodniom? Dlaczego historia powtarza się w tak okrutny sposób?

Czytaj więcej

J.M. Coetzee : Świat nie musi być wielką rzeźnią

O ludzkich wyborach w czasach wojny rozmawiać będą: prof. Michał Bilewicz, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami Wydziału Psychologii UW; prof. Barbara Engelking, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN; prof. Andrzej Leder, kierownik Zespołu Filozofii Kultury Instytutu Filozofii i Socjologii PAN; prof. Jan Zielonka, profesor Studiów Europejskich na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Debatę poprowadzi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika "Rzeczpospolita".

Debata jest wydarzeniem towarzyszącym prezentowanej w tym roku w polskich miastach wystawie „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” przygotowanej przez United States Holocaust Memorial Museum.

Organizatorami spotkania są: "Rzeczpospolita", United States Holocaust Memorial Museum, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Debata będzie także transmitowana online na kanale Youtube WDIB UW.