Abercrombie i były dyrektor generalny pozwani w związku z oskarżeniami o handel ludźmi

Grupa byłych modeli Abercrombie & Fitch firmę odzieżową i jego byłego dyrektora generalnego, Michaela Jeffriesa, twierdząc, że odniosła ona korzyści z operacji handlu ludźmi w celach seksualnych prowadzonej przez Jeffriesa.

Publikacja: 28.10.2023 16:34

Grupa byłych modeli Abercrombie & Fitch firmę odzieżową i jego byłego dyrektora generalnego, Michael

Grupa byłych modeli Abercrombie & Fitch firmę odzieżową i jego byłego dyrektora generalnego, Michaela Jeffriesa

Foto: Bloomberg

Były model David Bradberry w pozwie złożonym przed sądem federalnym na Manhattanie twierdzi, że Jeffries, który był dyrektorem generalnym Abercrombie w latach 1992–2014, zmuszał modeli do brania narkotyków i angażowania się w czynności seksualne z nim i innymi osobami, aby zyskać szansę na pojawienie się w prowokacyjnych katalogach Abercrombie – pisze Reuters.

Czytaj więcej

Z ulic znika kolejna amerykańska marka

Z pozwu wynika, że Jeffries wykorzystywał swoją pozycję dyrektora generalnego Abercrombie do rekrutacji mężczyzn i zapraszania ich na castingi do swoich domów w Nowym Jorku, Hamptons i innych lokalizacjach. Bradberry i inni mężczyźni twierdzą, że byli zmuszani do zażywania narkotyków i udziału w aktach seksualnych z Jeffriesem, jego partnerem biznesowym Matthew Smithem i innymi osobami powiązanymi z Abercrombie.

W pozwie oskarżonymi są Abercrombie, Jeffries, Smith i Jeffries Family Office z siedzibą w Ohio. Rzecznik Abercrombie powiedział, że firma nie komentuje toczących się postępowań sądowych.

Z pozwu wynika, że kierownictwo firmy Abercrombie wiedziało o wszystkim i firma wypłaciła odszkodowania osobom, które oskarżyły Jeffriesa o wykorzystywanie seksualne lub molestowanie. W pozwie zarzuca się, że Abercrombie ułatwił „spisek dotyczący handlu ludźmi w celach seksualnych”, ponieważ Jeffries w dalszym ciągu czerpał ogromne zyski. Michaela Jeffriesa uważa się za tego, któremu udało się przekształcić sieć odzieżową w popularną markę ubrań dla nastolatek, znaną ze sklepów wypełnionych wodą kolońską i reklam przedstawiających półnagie modelki – pisze Reuters.

Czytaj więcej

Znane marki nie dają rady w sieci

Jeffries zrezygnował ze stanowiska w 2014 roku w wyniku krytyki, że nie dotrzymuje kroku gustom nastoletnich klientów i na odchodne otrzymał odprawę w wysokości ponad 25 milionów dolarów. Od czasu jego odejścia firma odeszła od sugestywnych reklam i zmieniła nazwę na bardziej włączającego sprzedawcę detalicznego z szerszą rozmiarówką i odzieżą skierowaną do młodych dorosłych.

Na początku października BBC po raz pierwszy poinformowała o zarzutach Bradberry’ego i innych osób, jakoby Jeffries molestował modeli. Abercrombie powiedziała BBC, że firma jest „przerażona i zniesmaczona” zarzutami i nie toleruje nadużyć ani molestowania.

Bradberry oskarżył Abercrombiego i Jeffriesa m.in. o naruszenie prawa federalnego zabraniającego handlu ludźmi w celach seksualnych. Modelom powiedziano, że wykonywanie czynności seksualnych jest typową częścią procesu castingowego w Abercrombie i jak wynika z pozwu, mężczyźni dostali tysiące dolarów za wykonywanie czynności seksualnych wbrew ich woli. Bradberry domaga się bliżej nieokreślonego odszkodowania w imieniu grupy ponad 100 mężczyzn, którzy rzekomo doświadczyli przemocy – informuje Reuters.

Handel
Ukraińskie płody rolne płyną morzem do odbiorców. Maliny podbiły rynek USA
Handel
Piechocki, LPP: Nie pozwę Hindenburg Research za raport o nas w Rosji. Na razie
Handel
Wojna cenowa cieszy konsumentów, ale coraz mocniej uderza w firmy handlowe
Handel
Ofiary wojny cenowej. Za szalone promocje ktoś w końcu zapłaci
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Handel
Znana japońska marka odzieżowa otwiera pierwszy sklep w Polsce