Z tej kwoty równowartość 67,5 mln euro będzie udostępniona w złotych. Pieniądze zostaną wydane na zautomatyzowane centrum dystrybucji, sklepy niskoemisyjne oraz ograniczenie marnowania artykułów spożywczych. 7,5 mln euro, to transza preferencyjna Tajwańskiego Funduszu Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju (TaiwanICDF), który współfinansuje projekty o dużym wpływie na rzecz działań w dziedzinie klimatu (wspieranego również przez Austrię, Finlandię, Holandię, Szwajcarię, Hiszpanię i Wielką Brytanię). Ta transza jest powiązana z osiągnięciem konkretnych celów związanych z ESG, takich jak redukcja emisji gazów cieplarnianych (GHG), uzyskanie oceny BREEAM „doskonały” dla nowego zautomatyzowanego centrum dystrybucyjnego oraz ograniczenie zużycia pierwotnego plastiku w produktach marek własnych.
Czytaj więcej
Część sieci umowy podpisuje na całe miasto, by móc ich przenosić. Inwestują też w rozwiązania sam...
— Naszym celem jest odpowiedzialne planowanie rozwoju całej Grupy Żabka. Wspólnie z innymi uczestnikami rynku wyznaczamy nowe standardy finansowania, opracowując innowacyjne rozwiązania uwzględniające cele zrównoważonego rozwoju. Wszystkie podpisane umowy dotyczące instrumentów zrównoważonego finansowania są połączone z zobowiązaniami do realizacji konkretnych, wymiernych celów w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego i są zgodne ze strategią odpowiedzialności grupy — zapewnia Marta Wrochna-Łastowska, dyr. finansowa , członek zarządu Grupy Żabka.
Polska sieć sklepów jest pierwszą firmą detaliczną w Europie Środkowej, która zobowiązała się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju zatwierdzonych przez Science Based Targets Initiative (SBTi). Pod marką Żabka funkcjonuje w Polsce ponad 9400 sklepów franczyzowych . Jej spożywcze marki własne, to Szamamm, Dobra Karma i Foodini . Do tej pory EBOR zainwestował w Polsce blisko 13 mld euro. Obecny udział „zielonych” projektów GET w w naszym kraju wynosi 80 proc.