- Niezmiennie od lat każda kolejna książka Olgi Tokarczuk cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników i gości na listach TOP w Empiku. Po przyznaniu nagrody Bookera za „Bieguni” obserwowaliśmy dodatkową falę popularności twórczością Tokarczuk – dodaje Monika Marianowicz.
- Warto podkreślić, że „Bieguni” to jedna z najchętniej wybieranych książek w ubiegłym roku w Empiku. W 2018 roku sprzedaliśmy w sumie ponad 70 tysięcy egzemplarzy różnych publikacji tej pisarki – dodaje.
Generalnie widać, że nagrody, także literackie, w sprzedaży pomagają. Zbiór reportaży Mariusza Szczygła „Nie ma” jest na pierwszym miejscu listy bestsellerów Empiku, choć to pozycja raczej daleka od rynku masowego. Jednak kilka dni temu otrzymała literacką nagrodę Nike, co zawsze przekłada się na większe zainteresowanie klientów.
- Nobel jest motorem sprzedaży zawsze, ludzie są ciekawi jakie książki wzbudziły zainteresowanie komitetu i je kupują. Nawet tak trudne pozycje jak choćby twórczość Dario Fo, laureata z 1997 r. – mówi jeden z wydawców.
W kraju, w którym większość dorosłych w ciągu roku nie czyta żadnej książki każdy powód jest dobry, aby zachęcić do sięgnięcia po książkę.
- W salonach Empik mamy na półkach spory wybór książek polskiej noblistki. Oczywiście, przygotowując się na duży wzrost zainteresowania książkami Tokarczuk (ten niewątpliwie będzie efektem ogłoszenia werdyktu Komitetu Noblowskiego), zwróciliśmy się do wydawcy o dodatkowy nakład. Z tego co wiemy konieczne będą dodruki, więc niewykluczone, że część czytelników będzie musiała poczekać z zakupami min. tydzień-dwa – dodaje przedstawicielka Empiku.