Reklama

Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”

Wykluczenie przez USA naszego kraju z grona zaufanych partnerów i nałożenie restrykcji na eksport amerykańskich półprzewodników do Polski zaskoczyło ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Szybka reakcja resortu.

Aktualizacja: 24.01.2025 06:14 Publikacja: 15.01.2025 17:25

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Foto: PAP/Albert Zawada

Zakwalifikowanie Polski do grupy państw objętych ograniczeniami w eksporcie nowoczesnych chipów AI to duży cios wizerunkowy dla naszego kraju. W najbliższych dwóch latach Amerykanie będą bez żadnych przeszkód sprzedawać układy niezbędne do tworzenia zaawansowanych technologii sztucznej inteligencji na 18 rynkach, w tym do Japonii, Australii i większości krajów Europy Zachodniej. Fakt, że na dostawy do Polski wprowadzono limity, wywołał nad Wisłą burzę. Ambasada polska w USA już zwróciła się do administracji Joe Bidena o wyjaśnienia. Interwencję zapowiada też wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Gospodarka
Wyższe amerykańskie cła na towary z UE zaszkodzą polskim firmom w Europie
Gospodarka
Szwajcaria nie nałoży ceł odwetowych na towary z USA
Gospodarka
Putin pokonał gospodarkę Rosji. Recesja za progiem
Gospodarka
Zysk operacyjny Berkshire Hathaway spada. Konglomerat Buffetta ostrzega przed skutkami ceł
Gospodarka
Zmiana na stanowisku szefa PARP. Jest nowy p.o. prezesa
Materiał Promocyjny
Nie tylko okna. VELUX Polska inwestuje w ludzi, wspólnotę i przyszłość
Reklama
Reklama