Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 12:12 Publikacja: 14.11.2024 10:40
Foto: Adobe Stock
Negocjacje traktatu o wolnym handlu trwają od 1999 r., ale kwestie dotyczące rolnictwa nie są już uzgadniane od 2019 r. - potwierdziła Komisja Europejska na konferencji prasowej 13 listopada. Wtedy też doszło do pierwszych uzgodnień politycznych, ale rok później KE zrezygnowała z ratyfikowania tego, co ustalono.
Przerwa w kontaktach trwała do marca 2023 r. Wznowione rozmowy dotyczyły kilku konkretnych problemów w ramach dodatkowego protokołu do traktatu. Spraw dotyczących rolnictwa nie omawiano, mimo często zgłaszanych Francję i tamtejszych rolników protestów. Bruksela chciała, by kraje bloku - Argentyna, Boliwia, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj - zobowiązały się prawnie do przestrzegania klimatycznego porozumienia paryskiego oraz do jasnej i skutecznej polityki zakazującej wyrębu lasów. Naruszenie tych zobowiązań byłoby podstawą do zawieszenia traktatu. Kraje Mercosur domagają się z kolei większej ochrony swego przemysłu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rząd w Bukareszcie musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak Rumunii głęboko w oczy zajrzało ryzyk...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas