Korea Południowa zakazała eksportu kolejnych 243 rodzajów towarów do Rosji i z Białorusi, podaje agencja prasowa Yonhap, powołując się na ministerstwo przemysłu. Na czarną listę trafiły wyroby, które mogą i są wykorzystane do celów wojskowych. Zaktualizowana lista sankcji obejmuje sprzęt do precyzyjnej obróbki metali - obrabiarki, tokarki itp, części urządzeń optycznych i czujniki. Dokument wejdzie w życie pod koniec lata. Tym samym liczba towarów koreańskich objętych zakazem eksportu do Rosji i na Białoruś wzrosła do 1402.
Jak obejść sankcje Korei Płd.?
Rosyjscy importerzy, którzy na południowokoreańskie precyzyjne obrabiarki nie znajdowali odpowiedników z innych - dostępnych krajów, już wcześniej próbowali obejść sankcje, korzystając z szarej strefy dostaw. Według południowokoreańskich funkcjonariuszy organów ścigania tylko dwaj przedsiębiorcy z Rosji nielegalnie dostarczyli do ojczyzny 98 wysoko wyspecjalizowanych obrabiarek o wartości 15,5 miliarda wonów (11,5 miliona dolarów) w okresie od sierpnia 2022 r. do grudnia 2023 r.
Ze względu na sankcje nie mogli tego zrobić wprost, dlatego deklarowali produkty jako maszyny o niskich parametrach technicznych, dla których nie było wówczas wymagane zezwolenie na eksport. Wobec podejrzanych wszczęto sprawę i przekazano ją do prokuratury.
Korea Południowa nałożyła sankcje na Rosję po agresji na Ukrainę. Seul zawiesił rozliczenia z rosyjskimi bankami i wspierał odłączenie części z nich od SWIFT. W marcu 2022 roku Korea Południowa zakazała eksportu mikroprocesorów itp, sprzętu do produkcji, testowania i kontroli półprzewodników, krzemu polikrystalicznego (materiału m.in na panele słoneczne), filtrów i oporników do Rosji i Białorusi.
Więcej sankcji z Korei Płd. na Rosję
Seul wkrótce poszerzył tę listę o sprzęt przemysłowy i budowlany, towary dla przemysłu stalowego, chemicznego i motoryzacyjnego, części do samochodów powyżej 50 tys. dolarów, przewodniki i komputery kwantowe oraz części do nich, a także szafiry i rubiny.