Bruksela chce przechytrzyć Viktora Orbána. "Plan B" jest gotowy

Komisja Europejska sfinansuje 4-letni, wart 50 mld euro, pakiet pomoc dla Ukrainy nawet w sytuacji węgierskiego weta. Plan B jest gotowy.

Publikacja: 12.12.2023 17:10

Victor Orban, premier Węgier

Victor Orban, premier Węgier

Foto: Bloomberg

O pomyśle Brukseli na ominięcie węgierskiego weta, dowiedział się Financial Times. Do rozpoczęcia szczytu Unii, który odbędzie się 14-15 grudnia, urzędnicy Komisji Europejskiej rozmawiają z 26 członkami Wspólnoty (poza Węgrami). Przedstawiają plan ominięcia ewentualnego weta.

Węgry po stronie Rosji

„Negocjacje, w których biorą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej i dużych państw członkowskich UE, które poniosą większość kosztów (pomocy Ukrainie - red.), są utrzymywane w tajemnicy. Po to aby nie podważać głównego celu – przezwyciężenia weta budapeszteńskiego, gdyż Viktor Orbán oświadczył, że nie sprzeciwia się pomocy ze strony innych krajów UE” – pisze FT.

Czytaj więcej

Viktor Orban: chcemy rozszerzenia działalności naszych firm w Rosji

Węgierski minister Janos Boka powiedział FT, że Budapeszt jest zdania, iż wszelka pomoc dla Kijowa nie może pochodzić z ogólnego budżetu UE. A decyzja w sprawie negocjacji akcesyjnych Ukrainy musi poczekać do czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Generalnie Orbán jest przeciwny pomaganiu Ukrainie w walce z rosyjską inwazją. Według niego przedłużająca się wojna zagraża długoterminowym interesom Kijowa i Unii, kosztując życie ludzkie i możliwości gospodarcze. Premier Węgier udaje, że nic nie wie o zbrodniach Rosjan.

Ukraina na krawędzi

Szczegóły planu B są utrzymywane w tajemnicy. Wiadomo, że chodzi o „instrument pozabudżetowy”. Będzie on kosztował drożej, niż w wypadku finansowania wprost z unijnego budżetu, do tego zajmie więcej czasu. „Nikt nie chce tego robić, jeśli nie jest to konieczne... Ale głupotą byłoby nie mieć planu B” – zauważyło jedno ze źródeł FT.

Urzędnicy ukraińscy i europejscy ostrzegają, że brak porozumienia krajów Unii w sprawie proponowanego pakietu będzie miał poważny wpływ na stabilność finansową Ukrainy.

Olga Stefaniszyna, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy oświadczyła 11 grudnia, że ​​Kijów nie otrzymał żadnych zapewnień w sprawie przekazania 50 mld euro w innej formie.

Czytaj więcej

Victor Orban: pieniądze na odbudowę gospodarki weźmiemy spoza UE

- Jeśli nie zostanie podjęta decyzja w sprawie 50 miliardów euro, może zostać podjęta decyzja tymczasowa, ale postawi to Ukrainę na krawędzi przetrwania z zerową przewidywalnością (finansową) na cały rok – zauważyła wicepremier.

Według niej w zaimprowizowanej rozmowie z prezydentem Władimirem Zełenskim Orban dał do zrozumienia, że ​​odblokowanie funduszy unijnych dla Węgier jest jednym z aspektów jego stanowiska wobec Kijowa.

FT przypomina, że ​​Komisja Europejska zablokowała ponad 10 miliardów euro środków budżetu UE dla Budapesztu, by zapewnić praworządność i zwalczać korupcję w rządzie Orbána.

Gospodarka
Rosjanie atakują Ukrainę z wózków golfowych. Przemysł nie nadąża za stratami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gospodarka
Charles Michel: Europejczycy mają dziewięć bilionów euro oszczędności
Gospodarka
Joanna Tyrowicz: W kwestii inflacji nie powinniśmy liczyć na łut szczęścia
Gospodarka
Odra i Wisła zagrożone katastrofą. "Chęci rządu do zmiany tego stanu nie widać"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gospodarka
Echa wywiadu z minister przemysłu. Tusk wspiera, minister precyzuje, PiS krytykuje