Jest następca komisarza Timmermansa. "Kontrowersyjny kandydat"

Rada UE mianowała dziś Holendra, Wopke Hoekstrę, nowym komisarzem europejskim. Nowy komisarz otrzymał tekę „dzięki” rezygnacji Fransa Timmermansa ze stanowiska wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji.

Publikacja: 09.10.2023 11:13

Jest następca komisarza Timmermansa. "Kontrowersyjny kandydat"

Foto: AFP

Były minister spraw zagranicznych Niederlandów będzie się cieszył nowym fotelem i teką komisarza ds. klimatu do końca kadencji Komisji, czyli do 31 października 2024 r. W KE zajmie miejsce innego Holendra, Fransa Timmermansa, który zrezygnował z fotela, by startować w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Wopke Hoekstra pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Niderlandów od 2022 roku. Niedawno, składający się z aż czterech partii, rząd koalicyjny upadł jednak z powodu braku porozumienia w sprawie polityki migracyjnej.

Czytaj więcej

Nowy komisarz UE: paliwa kopalne powinny jak najszybciej przejść do historii

Hoekstra jest doświadczonym graczem w Brukseli: w latach 2017-2022 był ministrem finansów Holandii, reprezentował swój kraj w negocjacjach dotyczących odbudowy finansowej UE po pandemii. Zdobył wtedy, jak pisze portal Euronews, reputację jednego z najgłośniejszych krytyków wspólnych obciążeń fiskalnych, przekonując grupę tak zwanych "oszczędnych" krajów do sprzeciwu wobec emisji wspólnego długu w postaci "obligacji koronowych".

Jest to na tyle zaskakująca nominacja, że gdy została ona ogłoszona w sierpniu (dziś Hoekstra oficjalnie objął to stanowisko), grupa Socjalistów i Demokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim zgłosiła swoje roszczenia do teki klimatycznej, opisując Hoekstrę jako "kontrowersyjnego", co było odniesieniem do jego postawy podczas kryzysu związanego z Covid-19. – "Aby uzyskać poparcie naszej Grupy, każdy kandydat na komisarza musi udowodnić ponad wszelką wątpliwość swoje przywiązanie do europejskich wartości, takich jak solidarność jako kamień węgielny naszej Unii" – napisała grupa Socjalistów i Demokratów, cytowana przez Euronews.

Czytaj więcej

WHO ostrzega: Europie i USA zagraża nowa choroba. Przez zmiany klimatu

Do obowiązków nowego komisarza jeszcze przez najbliższy rok będzie należała realizacja długoterminowych celów neutralności klimatycznej i pakietu Fit for 55, przy użyciu wszystkich dostępnych narzędzi. Ma zapewnić konsekwentne wdrażanie europejskiego prawa klimatycznego i prowadzić międzynarodowe negocjacje klimatyczne. Jego zadaniem będzie także poprawa gotowości Europy na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi. Będzie on też kierował przygotowaniami do opracowania celu klimatycznego na 2040 r., a także nadzorował prace funduszu innowacyjnego w celu wprowadzenia na rynek rozwiązań przemysłowych służących dekarbonizacji Europy i wspieraniu uzyskania neutralności klimatycznej.

Hoekstra, jak można wyczytać z biografii zamieszczonej na stronie KE, ma już doświadczenie – po drugiej stronie barykady – w spółkach ważnych dla klimatu. Swoją karierę zaczynał bowiem od stanowiska handlowca w koncernie… Shell. Następnie na 11 lat trafił do globalnej spółki doradczej McKinsey, kolejne pięć lat spędził w niderlandzkim senacie, by w 2017 r. zostać ministrem finansów, a w 2022 r. zmienić tekę w rządzie na stanowisko szefa dyplomacji.  Co ciekawe, oficjalna biografia zamieszczona na stronie KE nie zawiera żadnych informacji o jego wykształceniu. Według profilu na LinkedIn, Hoekstra studiował prawo na uniwersytecie w Leiden w latach 1994-2001, jest też absolwentem studiów MBA.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne