Nowy najbogatszy Rosjanin

Po raz pierwszy na czele najbogatszych obywateli federacji znalazł się szef i współwłaściciel prywatnego koncernu gazowego Novatek. To ciekawa postać.

Aktualizacja: 01.03.2016 17:23 Publikacja: 01.03.2016 16:15

Leonid Michelson

Leonid Michelson

Foto: Bloomberg

Forbes opublikował coroczne zestawienie 100 najbogatszych Rosjan 2016 r . Na czele zadebiutował Leonid Michelson prezes i udziałowiec gazowego Novateku. Jego majątek został oceniony na 14,4 mld dol. W ciągu roku biznesmen powiększył go o 2,7 mld dol. Jest 60 najbogatszym Ziemianinem.

Na podium znaleźli się także byli liderzy - Michaił Fridman (Alfa Group - bankowość aktywa paliwowe - 13,3 mld dol.) oraz Aliszer Usmanow ( m.in. Metalloinvest, komórkowy operator MegFon, Facebook, Arsenal - 15,5 mld dol.).

Ubiegłoroczny najbogatszy - Władimir Potanin twórca rosyjskiej kasty oligarchów, największy udziałowiec Norylskiego Niklu spadł na czwarte miejsce z majątkiem 12,1 mld dol.. Jedynie Michelson zdołał zwiększyć stan posiadania, pozostała trójka wyraźnie straciła.

To duże osiągnięcie w okresie kiedy w ślad za taniejącą ropą, taniał także gaz. Novatek jest obecny od kilku lat na polskim rynku oferując gaz skroplony. Leonid Michelson konsekwentnie rozwija tylko jeden - gazowy biznes.

Urodzony 61 lat temu w Dagestanie już jako kilkuletni chłopiec stykał się z ropą i gazem. Ojciec Wiktor Michelson, był dyrektorem przedsiębiorstwa budującego ropociągi na Syberii i często zabierał ze sobą syna w trasę.

On też zadbał, by po studiach (instytut inżynieryjno-budowlany w Kujbyszewie) Leonid trafił do firmy pod skrzydła ojca. Umierając w 1987 r Wiktor Michalson uzyskał w sowieckiej Rosji rzecz niezwykłą — wymógł na ministrze przemysłu w Moskwie mianowanie syna dyrektorem po swojej śmierci. I tak 32-letni Leonid został szefem przedsiębiorstwa, które ku niezadowoleniu załogi, sprywatyzował zaraz po 1991 r jako pierwsze w branży.

Firma o nazwie Novafininwest ( od 2003 r przemianowana na Novatek) nie miała jednak łatwych początków i by przetrwać w nowej Rosji, Michelson nie wahał się zagonić pracowników do wydobycia marmuru w Uzbekistanie i hodowli nutrii w Samarze.

Potem szybko wrócił do gazowej branży. Dalekowzroczny we wszystkim co robi, uzyskał kontrolę nad firmą, która miała licencję na złoża gazu Wschodnio-Salińskie na półwyspie Jamał. Było to jedno z nielicznych wielkich złóż pozostających poza kontrolą Gazpromu.

Aby sprzedawać wydobywany gaz Michelson nie poszedł po prośbie do Gazpromu. Kupił jedyny w Rosji zakład produkcji rur do gazociągów zyskując dzięki temu dostęp do tras przesyłowych. Inwestował też w banki. Dziś kilka kontroluje, a jeden należy do Novateku.

W 2005 r Novatek udanie wprowadził 19 proc. swoich akcji na giełdę zarabiając 1 mld dol.. Dziś Novatek jest drugim producentem po Gazpromiei obok Rosneft może samodzielnie eksportować za granicę. Na półwyspie jamalskim w 2017 r ruszy budowany wspólnie z francuskim Total i chińskim CNPC. Będzie to największy zakład LNG w Rosji. Cały gaz, którego produkcja ruszy pełną mocą w 2018 r został już sprzedany.

Michalson nie samą pracą żyje. Jego pasją jest siatkówka (sponsoruje jeden z klubów); malarstwo (założył galerię i fundusz dla młodych artystów prowadzony przez jedyną córkę Wiktorię.) Dzięki jego hojnemu wsparciu prowincjonalna podstawówka, do której chodził jest dziś jedną z najlepszych w Rosji.

Gospodarka
Antyrosyjskie sankcje Joe Bidena nie do ruszenia? Jakie pole manewru ma Donald Trump
Gospodarka
Kolejne sankcje USA. Na liście elektrownia atomowa na Ukrainie
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Gospodarka
Prasa: cła Donalda Trumpa zagrożą 300 tys. miejsc pracy w Niemczech
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka
Mosbacher: Polska jest liderem, czas by UE to zrozumiała
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego