Eurobarometr: większość Polaków uważa, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku

Inflacja, rosnące ceny i sytuacja ekonomiczna kraju to główne zmartwienia Polaków – wynika z badań Eurobarometru, który mierzy nastroje społeczne w każdym z krajów UE. Polacy są największymi entuzjastami UE i najbardziej zmartwionym społeczeństwem.

Publikacja: 24.03.2023 13:53

Eurobarometr: większość Polaków uważa, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku

Foto: Bloomberg

Inflacją martwią się zarówno Polacy – według 60 proc. ankietowanych to największy problem naszego kraju – jak i większość społeczeństw krajów członkowskich. Drugim naszym naczelnym kłopotem jest sytuacja ekonomiczna Polski, na którą wskazało 22 proc. badanych. Stanowczo nie ufamy też politykom – ani partiom, władzy wykonawczej czy ustawodawczej. Partiom politycznym nie ufa aż 70 proc. obywateli, podobnie rządowi - 68 proc., i parlamentowi – również 68 proc.

Czytaj więcej

Największe obawy polskich przedsiębiorców w 2023 r.

Aż 70 proc. badanych uważa, że sprawy w naszym kraju idą w złym kierunku, przy czym jesteśmy "największymi zwolennikami Unii w Unii". Zaufanie w odniesieniu do UE przejawia w Polsce 58 proc. badanych. To odsetek wyższy niż średnia dla wszystkich krajów – która jest na przyzwoitym poziomie 47 proc.  

Ale co więcej – co stoi w jawnej sprzeczności z "obroną suwerenności", do której odwołuje się rządząca w Polsce prawica – Polacy chcą, i to częściej niż wynosi średnia unijna, przeniesienia decyzji na poziom europejski. Ankietowani są przekonani, że więcej decyzji powinno być podejmowanych na szczeblu europejskim: głosowaloby za tym 64 proc. badanych wobec średniej unijnej na poziomie 57 proc. Pod tym względem jesteśmy na czele Europy. 

Polacy są też zwolennikami wspólnych polityk państw członkowskich – w czasie wojny największe poparcie, bo na poziomie 81 proc., zebrała wspólna polityka obrony i bezpieczeństwa oraz wspólna polityka zdrowotna państw członkowskich, którą popiera 75 proc. Polaków. Średnia dla UE to odpowiednio 77 i 67 proc.

Co ciekawe, nawet w czasach kryzysu  a może właśnie ze względu na wysokie koszty inflacji, odczuwane w rosnących kosztach obsługi kredytów i kryzysie frankowym – aż 44 proc. Polaków popiera wspólną politykę Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej z jedną walutą.

Polski pesymizm co do oceny spraw krajowych także się wybija ponad przeciętną, bo 70-proc. odsetek negatywnych ocen jest wyższy od średniej uzyskanej we wszystkich krajach członkowskich (61 proc.).

To jednak pokazuje, że optymizmu w Europie jest obecnie naprawdę niewiele. Polacy ogólnie bardziej pozytywnie oceniają bieg spraw w UE niż we własnym kraju – pozytywnie ocenia bieg europejskich spraw 41 proc. osób, a 44 proc. ocenia je negatywnie. Unii nie ufa 33 proc. respondentów z Polski. Do największych problemów Europy w oczach Polaków należą – tak jak w kraju  rosnące ceny i inflacja (33 proc.), sytuacja międzynarodowa (28 proc.), dostawy energii (21 proc.) oraz sytuacja ekonomiczna (18 proc.).

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Gospodarka
PANA zaprasza na konferencję „Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego-odpowiedzialność instytucji, odpowiedzialność biznesu”.
Gospodarka
Transformacja Polski. Tych zmian nie wolno zatrzymać
Gospodarka
Leszek Balcerowicz: Gospodarka nie powinna podlegać rozkazom polityków
Gospodarka
Szok zmian polskiej transformacji nie był nadmierny