Ponad 105 mld dolarów w pończochach Rosjan; reżim nie wie, skąd się wzięły

Choć Kreml maksymalnie ograniczył obywatelom dostęp do ich oszczędności walutowych, to i tak od ubiegłorocznej mobilizacji zgromadzili w gotówce 105,4 miliarda dolarów. Bank Rosji nie potrafi tego wyjaśnić.

Publikacja: 18.03.2023 14:54

Ponad 105 mld dolarów w pończochach Rosjan; reżim nie wie, skąd się wzięły

Foto: Jason Alden/Bloomberg

Tyle obcej gotówki Rosjanie nie mieli w pończochach od co najmniej pięciu lat. Masowo zaczęli gromadzić waluty w gotówce od września 2022 r czyli od mobilizacji. Poziom 100 mld dol. został przekroczony do końca listopada; 1 grudnia stan gotówki w walutach obcych sięgnął 101,1 mld dol.. Na 1 lutego było to już 105,4 mld dol.

Jednak na publikację tych danych Bank Centralny zdecydował się dopiero teraz, „w związku z uzyskaniem dodatkowych informacji na temat statystyk sektora zewnętrznego”, cytuje gazeta RBK.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Gospodarka
Władimir Putin utajnił wszystko: gospodarkę, naukę, politykę. Szykuje wielki pobór
Gospodarka
Podatki w górę? Ludwik Kotecki, członek RPP: To wydaje się być nieuniknione
Gospodarka
Musimy obronić europejski model życia
Gospodarka
Szczyt NATO: Europa ma wydawać 5 proc. PKB na obronność w 2032 roku
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Gospodarka
Czy Euroclear straci rosyjskie aktywa? Bruksela chce większych zysków