Tyle obcej gotówki Rosjanie nie mieli w pończochach od co najmniej pięciu lat. Masowo zaczęli gromadzić waluty w gotówce od września 2022 r czyli od mobilizacji. Poziom 100 mld dol. został przekroczony do końca listopada; 1 grudnia stan gotówki w walutach obcych sięgnął 101,1 mld dol.. Na 1 lutego było to już 105,4 mld dol.

Jednak na publikację tych danych Bank Centralny zdecydował się dopiero teraz, „w związku z uzyskaniem dodatkowych informacji na temat statystyk sektora zewnętrznego”, cytuje gazeta RBK.

Nie wiadomo o jakie statystyki chodzi. Od rozpętania wojny, reżim na Kremlu maksymalnie ograniczył dostęp obywateli do ich oszczędności walutowych. Bank Rosji nałożył ograniczenia na wycofywanie zagranicznych walut z rachunków i depozytów, ograniczając kwotę dostępną do 10 tys dolarów (lub równowartości w euro). Dwa dni później Stany Zjednoczone nałożyły embargo na eksport do Rosji dolary w gotówce.

Czytaj więcej

Rosja przedłuża blokadę oszczędności swoim obywatelom

Import walut przegonił eksport

Rosjanie mogą też kupować w gotówce dolary i euro, ale tylko te, które trafiły do ​​kas banków po 9 kwietnia. Obostrzenia były już dwukrotnie przedłużane. Szefowa Banku Rosji Elwira Nabiullina wyjaśniła, że ​​decyzji nie można jeszcze zweryfikować, ponieważ wprowadzony wiosną zakaz importu banknotów dolarowych i euro do Rosji nadal obowiązuje.

- Wzrost waluty gotówkowej wśród ludności w warunkach, gdy istnieją ograniczenia w jej wypłacie z rachunków bankowych w Rosji, oznacza tylko jedno - import banknotów przekroczył eksport, mówi Jegor Susin, dyrektor zarządzający Bankowości Prywatnej Gazprombanku.

„Być może część przelewów za granicę, według Banku Rosji, wracała do kraju w postaci obcej waluty w gotówce. Teoretycznie jest to możliwe: transfer kapitału za granicę, odbiór tam waluty i jej import do Rosji. Nie jest jasne, jak to oceniono, ale być może są to jakieś dane zgłoszenia celnego ”- dodał Susin.

Bank Rosji zmienił także metodologię obliczania sald depozytów Rosjan w bankach za granicą. Według stanu na 1 lutego kwota środków wyniosła 4,63 bln rubli, czyli 66,5 mld dolarów. W ciągu miesiąca wzrosła o 2 mld dolarów.

Czytaj więcej

Rosyjscy uciekinierzy inwestują w nowe ojczyzny