8,1 proc. – o tyle według sporządzonego przez EIU raportu Worldwide Cost of Living rok do roku wzrosły koszty życia w 172 dużych miastach na całym świecie. Wraz z będącym częstym liderem rankingu Singapurem miano najdroższego miasta na świecie po raz pierwszy zyskał Nowy Jork. Z zajętego rok temu pierwszego miejsca na trzecie spadł izraelski Tel Awiw.

EIU: Nowy Jork najdroższym miastem świata, inne miasta z USA w górę

Jak zauważają autorzy raportu, do zwyżek kosztów życia w wielkich miastach przyczyniła się wojna na Ukrainie oraz utrzymujące się zakłócenia w łańcuchach dostaw, dotyczące zwłaszcza towarów żywnościowych i energetycznych. Siła dolara wywindowała nie tylko pozycję Nowego Jorku, ale i innych amerykańskich metropolii – Los Angeles oraz San Francisco.

Czytaj więcej

Najdroższe miasta świata: w pierwszej 10 połowa to azjatyckie metropolie

Jak wynika z badania przeprowadzonego między 16 sierpnia a 16 września 2022 r., w rankingu awansowały wszystkie 22 uwzględnione w nim miasta amerykańskie. Najbardziej jednak podrożało życie w Moskwie i Petersburgu, po tym jak ceny podbiły nałożone na Rosję zachodnie sankcje, a za sprawą polityki Kremla oraz wzrostu cen surowców energetycznych umocnił się rubel.

W rankingu spadała większość miast europejskich, co wynikało z presji na osłabienie euro i innych walut europejskich w związku z kryzysem energetycznym oraz słabą koniunkturą gospodarczą na Starym Kontynencie. W porównaniu z 2021 r. najbardziej na całym świecie spadły w rankingu Sztokholm, Luksemburg i Lyon. Najtańszymi spośród analizowanych 172 miast pozostają Damaszek w Syrii oraz Trypolis w Libii.